• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
azrail'i beklerken - marjane satrapi
iran devrimini kendi kişisel bakış açısıyla sunduğu persepolis kitabıyla büyük üne kavuşan marjane satrapi'den yine kişisel ancak devrim öncesi iran'da geçen büyüleyici bir öykü. azrail'i beklerken, satrapi'nin büyük amcası ve aynı zamanda ülke çapında büyük bir müzisyen olan nasır ali bey'in, enstrümanı kırıldıktan sonra çalmaya değer yeni bir tanesini bulamadığı için bunalıma girerek yatağına uzanıp ölümü beklediği dokunaklı günleri konu alıyor. satrapi'nin, flash-back ve flash-forward'larla
zenginleştirdiği nasır ali bey'in yaşamaktan vazgeçerek ölümü bekleme öyküsü, aynı zamanda çelişkiler içinde yaşayan bir adamın hayatını mevlana'dan ömer hayyam'a renkli göndermelerle zenginleştirdiği bir çizgi roman.
azrail'i beklerken aynı zamanda sinemaya da uyarlanmış, istanbul film festivali dâhil birçok festivalde, olumlu eleştiriler almıştı.
  1. satrapi'nin bu sefer merkezine bir erkeği konu aldığı romanı. büyük bir müzisyen olan nasır ali bey'in tarı kırıldıktan sonra hayattan keyif alamayıp ölmeye karar vermesini ve yatağına uzanıp ölmeyi beklediği son sekiz gününü okuyoruz. bu sekiz gün boyunca nasır ali bey'in annesi, kardeşleri, çocukları ve karısı ile olan ilişkilerini sorgulaması flash backlerle yansıtılırken, ülkede hakim olan havayı ve siyasi geçmişi de laf arasındaki ufak cümlelerle hissediyoruz. kitabın sonunda ise tüm taşlar yerine oturuyor. nasır ali bey'e sinirlenseniz mi yoksa üzülseniz mi kararsız kalıyorsunuz.

    nasır ali bey bana kürk mantolu madonna'nın raif bey'ini anımsattı çokça. hikaye de benzer bir his bırakıyor insanın üzerinde. azrail'i beklerken oldukça güzel kurgulanmış incecik bir çizgi roman. bu kısacık öyküde sorgulanan o kadar çok şey var ki aslında tek bir kare üzerine sayfalarca konuşulabilecek şeyler yazmış ve resmetmiş satrapi. ölüm, yaşam, aşk, sanat, tutku ve aile ilişkileri üzerine hayyam ve mevlana sözleri ile süslenmiş, fonda ülkenin siyasi atmosferinin resmedildiği bir hayat hikayesi.