• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.25)
Yazar elif şafak
baba ve piç - elif şafak
elif şafak'ın baba ve piç adlı kitabını okudunuz mu? okuyun. üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. türkçenin sonsuz zenginliğini, elif şafak'ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil “hınzırlıklarını” keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. zeynep oral, cumhuriyet canlı ve eğlenceli. bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. alan cheuse, chicago tribune cesur ve güzel… kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de istanbul'un kendisi. john freeman, star tribune şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca istanbul'a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. şafak'ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor. - patricia corrigan, st. louis post-dispatch (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. gökten ne yağarsa yağsın küfretmeyeceksin, buna yağmur da dahil diyerekten başlar kitap. açıkcası önyargılı yaklaşmıştım bu kitaba yazarından dolayı. elime alayım bakayım dedim. bir solukta okumuştum. diyeceğim odur ki ön yargılı yaklaşmayın. amerikan, ermeni ve türk kültürleri arasındaki çatışma, benzerlikler çok güzel yansıtılmış.
  zgrkk
 2. ermeni-türk meselesine en objektif bakış açısına bu kitapta rastladım ilk kez. öyle güzel, öyle naif noktalarla anlatılmış ki; kesinlikle okunması gereken kitapların en başında geliyor.
 3. "geçmiş üç h - hafıza, hüzün ve haksızlık - demek bizim için. gelecek ise başarının süslemeleriyle bezenmiş bir sığınak, daha önce hiç sahip olmadığın bir emniyet duygusu, çoğunluğa katılma, normalleşme arzusu."
 4. kitabın çıktığı dönemde "türk milletini soykırımcı göstermek ve türklüğü aşağılamak " iddiasıyla yazara ve yayımcıya dava açılmış ancak dava beraatle sonuçlanmıştır.