• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
babies - thomas balmes
moğolistan'dan namibya'ya dünyanın dört bir yanından dört bebeğin yaşamlarının bir yılına bir bakış.
  1. Thomas Balmes’nin yönetmenliğini yaptığı 2010 yapımı belgesel, Dünya’nın birbirine uzak dört köşesinde dünyaya gelen dört bebeğin birbirlerinden oldukça farklı kültürler, coğrafyalar, sosyo-ekonomik şartlar içinde, doğumun ardından gelen ilk bir senelerine değiniliyor.

    şartlar birbirinden ne kadar farklı olursa olursun Dünya’ya gözlerini yeni açan bebekler arasında var olan benzerliklerin de göz ardı edilemeyeceğini açıkça söylüyor film; birbirine çok uzak topraklar olan amerika, japonya, moğolistan ve namibya'da dünyaya gelen Bu dört şirin bebek de Dünya’yı büyük bir ilgiyle keşfediyor, daima açık bir algıyla takip ediyorlar. Oldukça yeni oldukları bu Dünya’da her yeni keşif için dipdiri bir hevesleri var. Gülüyor, ağlıyor, emekliyor, düşüyor ve her biri günü geldiğinde bir kahraman gibi ayağa kalkıyor ve yepyeni keşifler için yola koyuluyorlar. ne mutlu ki bu küçük kahramanların henüz gelir eşitsizliğinden, dünya kaynaklarının adil olmayan dağılımdan falan haberleri yok.

    80 dakikasını da suratımda aptal bir gülümsemeyle izlediğim ve çocuk sahibi olan olmayan, olmayı düşünen düşünmeyen herkese tavsiye ettiğim bu şahane belgeselin trailerı