1. (bkz: ama) ya bağlaçlar olmasaydı? kimi düşünceler (bkz: hakikaten) (bkz: hem) eksik hem fazla, (bkz: kah) parlak kah loş olurdu.(bkz: fakat) (bkz: galiba) , (bkz: hiç şüphesiz) dil bugün yaşadığı (bkz: söz gelişi) , özgür, halini (bkz: açıkçası) yitirirdi. (bkz: mamafih) bu (bkz: güya) özgür hal, (bkz: nasılsa) (bkz: sanki) (bkz: sadece) (bkz: esasen) orada olmak zorundaymış gibi.(bkz: zira) bağlaçları kullanırkenki cimriliğimiz (bkz: her nasılsa) bizi rahatsız etmiyor. (bkz: vakıa) bundan yana bir şikayetimiz yok. (bkz: demek ki) noktalama işaretlerinin minimalizmine inanıyoruz. (bkz: aksi taktirde) (bkz: hele) yazarken (bkz: üstelik) düşünceyi süsleyerek yazarken (bkz: öncelikle) bağlaç kutusundan doğru olanları seçip (bkz: hiç olmazsa) gözümüzün önünde bir yere koyardık. (bkz: yok canım) , (bkz: doğrusunu istersen) (bkz: nedense) ben bile anlamadım ne yazdığımı. (bkz: bereket versin) (bkz: nihayet) bitti dağarcığımdakiler. (bkz: velhasıl) (bkz: böylelikle) bu son cümle.
 2. bağlaç olan de daima ayrı yazılır.
  ek olan de ile karıştırılır. oysa ek olan de bulunma, kalma anlamları taşır ve da de ta te şekilleri vardır ve daima bitişik yazılır.
  bağlaç olan de dahi, bile anlamları taşır sadece da de şekli vardır.
  kolay yolu var mı doğru yazmamızın diyenlere bir pratik yol gösterelim!
  cümlede geçen (de ) nin arkasına bir tane (de ) siz ekleyin ve cümleyi okuyun.
  eğer sizin eklediğiniz de cümlenin anlamını bozarsa demek ki cümlede geçen (de ) bağlaçtır ve ayrı yazılmalıdır.
  eğer sizin ekleyip okuduğunuz (de) cümlenin anlamını bozmazsa o zaman cümledeki (de) ektir ve bitişik yazılmalıdır.
  genellikle işi kolaylaştıran bir yöntemdir.
  dilimizi doğru kullanmak hepimizin görevidir, önemseyelim!
 3. bazı angutların öğrenmemekte ayak dirediği dil bilgisinin temel unsurlarından biri. daha bağlaçla iyelik ekini ayıramayanların yazıları ne kadar beğenilirse beğenilsin o noktada bırakırım.

  herkese tavsiye ediyorum: yanlış yazanları daima eksileyin de görün nasıl öğreniyorlar.