• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
bakemono no ko - mamoru hosoda
the boy and the beast olarak da bilinen bakemono no ko, mamoru hosoda tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1 saat 58 dakikalık japon animesidir. 11 temmuz 2015'de yayınlanmıştır.

hikaye, insan dünyası (tokyo'nun shibuya bölgesi) ile canavar dünyası (shibutenmachi) arasında geçer. bir gün yalnız bir insan çocuğu, yalnız bir canavarın peşinden canavar dünyasına geçer ve burada kumatetsu isimli canavarın öğrencisi olur.
 1. hikaye ilk başta biraz itici gözükse de oldukça güzel bir anime. boş 2 saatiniz varsa doldurmak için güzel bir yol olabilir. spoiler vermeden getirebileceğim tek eleştiri "bu balina olayı sizce de biraz abartılmamış mı yahu" olacaktır.
  bozuk
 2. bu sene 39.su düzenlenen japon akademi ödülleri'nde en iyi animasyon ödülü kazanmıştı. benim de getirebileceğim bir başka eleştiri;

  !---- spoiler ----!

  animenin ilk yarısı oldukça akıcı ve rayında gidiyorken ana karakterin büyümesiyle birlikte ikinci yarıda aynı akıcılığı devam ettiremiyor. ana karakter yaş olarak küçükken usta/çırak ilişkisi oldukça eğlenceli ve samimiydi. büyüdüğünde aynı samimiyeti bulamıyorsunuz.

  bir de çocuğun büyüdükten sonra üniversite okumak için "beast diyarını" terk etmek istemesi, yani bir nevi taşradan (kırsaldan) şehire bu kadar basit bir şekilde geçmek istemesini -olumsuz anlamda- ilginç buldum.

  !---- spoiler ----!

  yine de 2 saat boyunca oldukça keyifli zaman geçiriyorsunuz. zaten görsel olarak studio ghibli'nin elinden çıkmış gibi.

  anime severlerin izlemesini öneririm.
  ulgan