1. ismi artik yavas yavas dilimizden silinmeye baslayan esnaf turu... malum, bufe'den baslayip, markete, hatta super hiper mega markete geciyoruz dogrudan... bi 10 sene sonra cocuklar mutemelen hic bilmeyecek bu kelimeyi... simdikilerin attari, manifaturayi, zuccaciyeyi filan bilmemesi gibi...
  2. her yerde numunelik vardır herhalde. yani öyle olduğunu umuyorum. bizim orada da bir tane var ve unutmuyoruz. malum her yer bim,hakmar, a101, şok..

    o değil de aklıma geliyor bazen; neden eskiden cam kapaklı dolaplardan aldığım bisküvi ve gofretlerin tadını ben artık bulamıyorum. bari onları ellemeseydiniz. çeşit çok ama tatmin yok.
  3. okul ortamlarında sıklıkla hesabıyla anılır.

    günlerden bir gün arkadaşım hocanın derste bakkal hesabı deyişini kullanmasıyla dellendi ve sırasından hışımla kalkarak, benim babam bakkal hocam, ayıp oluyor artık. nedir bu bakkallardan istediğiniz? onlar da alın teriyle çalışan, vergisini ödeyen, esnaf vatandaşlardır, diyerek veryansın etti. hoca da yaptığı densizliğin farkına vardı, cevab bile veremedi. ardından bütün amfi ayağa kalkarak arkadaşımı alkış yağmuruna tuttu. insanlık bir kez daha oradaydı. ardından okul yönetimi arkadaşıma burs verdi ve 4.00 ortalamayla mezun etti.

    (bkz: öyleyken böyle)
  4. bakkal mahallenin kalbidir iskender.