• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
bakuman
mashiro’nun yıllar önce kaybettiği amcası bir mangakadır. artık bir ortaokul son sınıf öğrencisi olan mashiro, piyasanın zorluklarını ve inceliklerini dinlediği amcasından sonra, aklından mangaka olmak ile ilgili bütün düşünceleri silmiş ve iyi bir okul bitirebilmeye odaklanmıştır ancak çok başarılı çizimleri vardır. bir yandan da sınıflarındaki azuki’den hoşlanmaktadır.

aynı sınıftaki bir diğer öğrenci takagi ise aslında sınıfının en zekilerinden olmasına rağmen hikâyeler yazmayı seven, dışa dönük karakterli bir gençtir. aslında takagi kendi hikâyelerini manga formatında çizebilecek bir ortak aramaktadır.

bir gün not defterini okulda unutan mashiro, defteri geri almak için okula geri döndüğü sırada takagi’ye rastlar. takagi, mashiro’nun defterindeki çizimini görmüştür ve hemen kendisine ortaklık teklif eder. mashiro ise bu teklifi geri çevirir.

ancak mashiro’nun bilmediği bir şey vardır: sevimli ve utangaç azuki, bir seslendirme sanatçısı olmak istemektedir ve çoktan bir prodüksiyon şirketi kendisiyle ilgilenmektedir.

böylece takagi ufak bir oyun oynar. gece yarısı mashiro’yu da alarak azuki’nin kapısına giderler. azuki’nin hayalini duyan mashiro, kendini tutamayarak takagi ile birlikte resimlerini kendisinin çizeceği bir manga yazacaklarını söyleyiverir. bu manga animeye uyarlandığında ise seslendirmesini azuki’nin yapmasını ister. buna çok sevinen azuki hemen kabul eder ancak mashiro’nun bir isteği daha vardır: ikisinin de hayalleri gerçekleştiği zaman evlenmek ister. azuki ise beklenmedik şekilde buna da evet der.

mashiro’nun böylece artık manga çizmek için bir nedeni vardır. şimdi sandıklarından daha yakın olan iki kafadar, japonya’da bir mangaka olma yolundaki ilk adımlarını atacaklardır.
  1. tsugumi ooba'nın yazdığı, takeshi obata'nın çizdiği manga/anime. kendileri aynı zamanda death note serisinin de mangakalarıdır. yakın tarihte live action filmide gelecektir. anime toplamda 3 sezondur. benim en sevdiğim serilerden olup, bir şeyler yaratma hevesinde olan insanı gaza getirir.
  2. izleyip de yarım bıraktığım animelerden. sebebi ise şu masum, çocuksu aşk temasını abartıp karakterlerin izlerken insana öğh dedirten tepkileriydi. konu olarak iyi güzel fakat animelerdeki abartılı tepkilerden hiç hoşlanmıyorum.