1. içerisinde bol miktarda omega-3 dha ve epa bulunan bir besin. genellikle kalp damar ve beyin sağlığı için kullanılır.

    ülkemizde pek çok kişinin hakkında yanlış bilgilere sahip olmasından dolayı kullanım amacı dışında (kilo almak, vitamin desteği vb.) da kullanılmaktadır. balık yağı içerisinde bulunan temel yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar ve kalp-damar sağlığını iyileştirir.

    mümkün oldukça doğal yollar ile (haftada 2 veya 3 kez doğal ortamda büyüyen balık yemek) alınmalıdır. fakat doğal yollar ile alamıyorsanız kullanım amacınıza uygun olarak kapsül veya şurup şeklinde de alabilirsiniz.

    düzenli olarak bu besini tüketen kişilerin diğer insanlara göre beyin fonksiyonları belirli ölçüde daha iyi çalışır, bunama riski azalır, depresyona girme riski azalır ve daha sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olurlar.

    amacınız beyin sağlığınızı arttırmak ise dha oranı yüksek olanı, kalp-damar sağlığınızı iyileştirmek ise epa oranı yüksek olanı seçmelisiniz. dha + epa oranı %40'tan düşük olan balık yağlarını kullanmamanız sizin için iyi olacaktır.
  2. ifos(uluslar arası balık yağı standartları programları ) onaylı olanları tercih edilmelidir.ağır metaller ve kimyasallar açısından kontrol edildiği için güvenle kullanılabilir.