1. yaşayan en büyük memelidir. memeli diyoruz çünkü halk arasında sanıldığınının aksine balık değillerdir. * memeli demişken akciğerleri vardır ve bizim yaptığımız gibi solunum yaparlar. diğer suda yaşayan canlılar gibi yumurtlayarak değil memeli hayvanlar gibi doğurarak ürerler. yavrularını belli bir yaşa kadar emzirirler.

  deniz yüzüne belli periyotlarda oksijen almak için çıkarlar. suyun altında bi nevi nefeslerini tutarlar.

  yaşayan 80 den fazla balina türü vardır. kütleleri 10-100 ton arasında değişebilir. kütleleri ile tezat yemek anlayışları vardır. boğazları dar olduğundan balık yiyemezler. günde 1-4 ton arasında karides yiyebilirler.
 2. pek aklıma gelmezdi ama okuduğum bir yazı gerçekten ilginç bir soruyu (cevabıyla birlikte) beraberinde getirdi. soru şu "balinaların akciğeri olmasına rağmen neden karaya vurduklarında ölürler?" bir önceki yorumumda balinaların oksijenli solunum yapan memelilerden olduğunu yazmıştım.

  şimdi konuya gelelim. balina, yunus, katil balina gibi canlılar memelidir yani karaya vurduklarında ölmemesi gerekir. tabi bu teoride böyledir. pratikte karaya vuran deniz canlıları isterse oksijenli solunum yapsın ölür.

  bunun nedeni ise yerçekimidir. yani newton katildir. şaka şaka katil değildir. * yerçekimi denizlerde suyun kaldırma kuvveti ile azalır. balinaların bedeni yerçekimine alışık değildir. yerçekimi karburgalarına* baskı uygular, kaburgalarda akciğerlerine. akciğerlere uygulanan basınç sonucu solunumu büyük oranda azalır. tabiki bu öldürmesede hayvancağıza büyük bir acı çeker. asıl ölüm sebebi ise böbrek yetmezliği. böbrek yetmezliğinin sebebi ise kanın yerçekimi sonucu vücudun alt taraflarına yani böbreklere hücum etmesi. böbrekler bu kadar fazla kanı kaldıramaz ve iflas eder. böylece kara vurmuş deniz memelileri kısa sürede denize geri gönderilmesse ölebilirler.
 3. hayatımda duyduğum en acıklı hayvan hikayesine konu olan güzel yaratıktır kendisi.

  bilim insanlarının keşfettiğine göre, bir balina, diğer balinalardan farklı frekansta ses çıkardığı için hiç bir balinayla iletişim kuramıyor, arkadaş olamıyor, aile kuramıyor.
  şimdiye kadar sevgilisi ya da eşi olmamış, drama bakar mısınız ya?

  diğerleri 12-25 hertz frekansında, o ise 52 hertz frekansında ses çıkarıyor. ve bu onu daha da depresyona sokuyor..
  kıyamam ona.

  "en yalnız balina" diye google'layarak kendisi hakkında bilgi alabilirsiniz.
 4. balinalar aslında belli bir yaşa yılan balığı kadar zayıftırlar. erkek balinalar yavuklusuyla çiftleştikten sonra, kadın balinalar da yavru balina hamileliğinde çok kilo alırlar. haliyle sonradan vermesi de zor oluyor. mesela mavi balina diye tabir ettiğimiz boyutları 30 metreye varanların da kocaman olmasının sebebi obez olmalarıdır.