• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
balkan acıları - stephane lauzanne
bu kitabın yazarı stephane lauzanne, matin gazetesi adına balkan harbini izlemek amacıyla istanbul’a 12 ekim 1912’de gelmiş. kırk gün türkiye’de kalmış. bu süre içinde gözlemlerde bulunmuş. istanbul’daki halkın yaşamından, azınlıkların korku ve sinsiliklerine...askerlerin balkan cephesine naklinden, bozgunun nedenlerine... yabancı diplomatların iki yüzlülüğünden, katliam ve yağmalara kadar hayli ilginç saptamalar yapmış.
türkler’in avrupa’daki topraklarını nasıl kaybettiği, batı ülkelerinin bu işi ne şekilde kotardığı ve türklerin toplum vicdanında büyük yaralar açan balkan katliam ve yağmasının ne şekilde cereyan ettiği konularına açıklık getiren özellikle istanbul’da halkın o günlerdeki yaşantılarını ayrıntılarıyla günümüze getiren kitaptır.
  1. orijinal ismi "au chevet de la turquie quarante jours de guerre" dir. "balkan acıları-hastanın başında 40 gün" olarak türkçe'ye çevrilmiştir.

    "tarih, tarih kitaplarında anlatıldığı gibi değil aslında." diyenlerin dayanağı olabilecek bir kitaptır. edebi diline takılmadan okunursa, gayet aydınlatıcı ve tatmin edicidir. okuyunuz efendim.