• youreads puanı (9.08)
 1. aşık mahzuni şerif'in neden bu toprakların en büyük ozanlarından biri olduğunu gösteren deyişlerinden. değme rap "diss"lerine nal toplatan bir manifesto. yalnız bu eserde kimin muhattap alındığı da yıllardır tartışma konusudur. abdullah çatlı, alpaslan türkeş, arif sağ bu taşlamaya maruz kaldığı iddia edilen kişilerden bazılardır.
  hüseyin uğurlu'nun söylediği versiyonu da efsanedir, gaza getirir.
 2. aşık mahzuni'nin söyleyişi daha naif, adeta karşısındakine "sen kimsin? dünkü çocuk" dermiş gibi insanı üzecek biçimdedir. hüseyin uğurlu'nunki ise adeta adamın kafasına vurur gibi, sert, kendinden emindir. ikisi de ayrı ayrı efsanedir.
 3. ozan arif'e yazmıştır. ozan arif özelinde dönemin katil itleri de üzerine alınabilir, mahsuru yok.
 4. ozan arif'e, abdullah çatlı'ya veya alpaslan türkeş'e falan yazılmamıştır zira bu isimler zaten mahzuni şerif ile zıt görüşlerdedir. dönek lafı, kendi dava arkadaşlarından, kendi görüşünden biri tarafından söylenmiş olmalıdır. şarkıda geçen söze göre değerlendirirsek;

  köylüden yanadır, toprak görmemiş
  viskiden gayriye dudak sürmemiş

  sözleri tam olarak elitist sol kesimi anlatıyor bana göre. muhtemelen bu kesimden biri mahzuni'ye bi nedenden dolayı yüklenmiş ve mahzuni de cevaben bu şarkıyı yazmıştır.

  kime yazılmış olursa olsun cuk oturmuştur.
 5. bir aşık mahzuni şerif türküsü. içindeki göndermeler adamı intihara sürükler. ağır ağır laf sokmuş aşık mahzuni. parçayı ayrıca hüseyin uğurlu öyle bir okur ki of aman aman yok böyle bir coşku.
  özellikle soytarıdan yiğit olur mu ulannnnnnnnnn demesi defalarca dinlenesi.

  şarkının kimin için yazıldığı konusunda abdullah çatlı için yazıldı diyenler var. net bir şey demek zor her kafadan bir ses çıkıyor. benim görüşüm abdullah çatlı değildir. nedenleri;

  'ömrü boyu serçe bile vurmamış' demiş ama abdullah çatlı çok kan döktü. bence o dönemde ters düştüğü entel solculardan birine yazmıştır üstad. kitap başında vatan kurtarmaya çalışan viski yudumlayıp yosmalarla takılan bir entel.
  en mantıklı açıklama ekşi sözlükte bir yazardan gelmiş;
  "şarkının hikayesi; bir grup toplantısı yapmak isteyen marksist-lenininst görüşlü örgütün bu toplantısında konser vermesini istemişler. bunu örgütün yetkili birisi ilk ağızdan istemiş. mahzuni kabul etmeyince bunu yapmak zorunda olduğunu söylemişler. yoksa dönek olduğunu söylemişler. kendisini tehdit etmişler. usta'da bu şarkıyla o grubu çok güzel açıklamış ve lafını söylemiş.''

  https://www.youtube.com/watch?v=Zdtq1v8Vr2g

  bana dönek demiş itin birisi
  açığım neymiş sor hele hele
  eli çatlamamış ayı irisi
  sen bizim köylerden geç hele hele...

  köylüden yanadır toprak görmemiş
  viskiden gayriye dudak sürmemiş
  ömür boyu serçe bile vurmamış
  beni vuracakmış bak ite hele hele...

  bir yığın kitabı yığmış önüne
  sinek konsa korkar tatlı canına
  hipi yosmasını almış yanına
  pehlivanlık taslar gör hele hele...

  yiğittir ölüsü dağlarda kalan
  maraş'ta kalan, sivas'ta kalan, anadolu'da kalan
  yiğittir yiğidin öcünü alan
  soytarıdan yiğit olur mu ulan
  ordu yıkacakmış ker hele hele...

  bu herifin önü sonu ayandır
  anlayana benim sözüm beyandır
  senden korkan hayvan oğlu hayvandır
  gel de mahzuni'yi vur hele hele...
 6. dinlemesi çok keyiflidir. hicvin mahzuni ile zirveye çıkmış halidir.