• youreads puanı (9.71)
 1. aşık mahzuni şerif'in neden bu toprakların en büyük ozanlarından biri olduğunu gösteren deyişlerinden. değme rap "diss"lerine nal toplatan bir manifesto. yalnız bu eserde kimin muhattap alındığı da yıllardır tartışma konusudur. abdullah çatlı, alpaslan türkeş, arif sağ bu taşlamaya maruz kaldığı iddia edilen kişilerden bazılardır.
  hüseyin uğurlu'nun söylediği versiyonu da efsanedir, gaza getirir.
 2. aşık mahzuni'nin söyleyişi daha naif, adeta karşısındakine "sen kimsin? dünkü çocuk" dermiş gibi insanı üzecek biçimdedir. hüseyin uğurlu'nunki ise adeta adamın kafasına vurur gibi, sert, kendinden emindir. ikisi de ayrı ayrı efsanedir.
 3. ozan arif'e yazmıştır. ozan arif özelinde dönemin katil itleri de üzerine alınabilir, mahsuru yok.
 4. ozan arif'e, abdullah çatlı'ya veya alpaslan türkeş'e falan yazılmamıştır zira bu isimler zaten mahzuni şerif ile zıt görüşlerdedir. dönek lafı, kendi dava arkadaşlarından, kendi görüşünden biri tarafından söylenmiş olmalıdır. şarkıda geçen söze göre değerlendirirsek;

  köylüden yanadır, toprak görmemiş
  viskiden gayriye dudak sürmemiş

  sözleri tam olarak elitist sol kesimi anlatıyor bana göre. muhtemelen bu kesimden biri mahzuni'ye bi nedenden dolayı yüklenmiş ve mahzuni de cevaben bu şarkıyı yazmıştır.

  kime yazılmış olursa olsun cuk oturmuştur.