1. irak'ın musul kentinin 25 km yakınlarında bulunan başika kampı bağdat'lı peşmerge güçlerine terör örgütü ile savaşmak konusunda türk silahlı kuvvetleri (tsk) tarafından eğitim verilmek amacıyla kurulmuştur. çok değil bir kaç ay önce bağdat yönetimi türkiyenin kendi topraklarından çekilmesini istemişti. iki ülke arasında gerginliğe ve söz düellolarına neden olmuştu. cumhurbaşkanı erdoğan irak başbakanına sen benim seviyemde değilsin gibi sözler sarf etmişti. orda kalmakta ısrarcı olduklarını sert bir şekilde belirtmişti. hatta yanlış hatırlamıyorsam kocamis kurt bahçeli başikadan çekilmek hakkariden çekilmek gibidir şeklinde bir açıklama yapmıştı.
    sonuç olarak dün düşük profilli başbakan irak başbakanı ile görüştü ve başikadan çekileceğini söylemiştır. dış siyasette yine türdüğünü yaladi.
    tabi insanın aklına suriyedeki firat kalkanı operasyonu geliyor. bu görüşmeler sonucunda esatin (görüşmelerden önce eset deniliyordu) mağlup olmadığı görüldü yani medyada gösterildiği gibi kuyrugunu kistiran korkak bir diktatör değilmiş onu anladık. yarın öbür gün esat ülke kontrolünü tekrar eline aldığı zaman türkiyeye toraklarimi terket bu benim iç meselem dediğinde tıpış tıpış ordan geri çekilecek çünkü uluslarası antlaşmalar bunu gerektiriyor. fırat kalkanı operasyonu elinde patladığında bu halk senden bunun hesabını sormayacak mi ? siyasi hirslarina kurban ettiğin o insanların ailelerine ne hesap verceksin.
    esat kendisi ülkenin başına geçmese bile esatin seçeceği biri onun yerine geçecektir.
    seed