• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
başka bir uygarlık için manifesto; nasıl üretmeli, nasıl tüketmeli, nasıl yaşamalı - fikret başkaya
gündelik hayatımıza dokunan bir manifesto bu. içinde yaşadığımız sistemle birlikte kişisel tercihlerimizi de sorgulamamıza yardımcı olan, üretimden tüketime, bireyden topluma, doğadan teknolojiye geniş bir çerçeveyi tartışma olanağı sunan.

nasıl bir ihtiyaçlar hiyerarşisine tabiyiz? “ileri teknoloji” toplumsal ve bireysel olarak bizi ne kadar ilerletti? geçerli üretim, tüketim ve yaşam tarzı, doğa-toplum metabolizmasını nasıl bozdu? tarım ve gıda dünyasını kimler rehin aldı? enerji sorunu ve iklim krizi, insanlığı nereye götürüyor? bir yıkım ve katliam aracı olarak otomobiller, hayatımızı nasıl kuşattı? ve çok daha fazlası.

belki de en önemlisi: başka bir alternatif mümkün mü?
 1. başka bir uygarlık için manifesto (nasıl üretmeli, nasıl tüketmeli, nasıl yaşamalı?), “neyi, nerede, nasıl üretmeli, nasıl tüketmeli, nasıl yaşamalı?” soruları ekseninde, mevcut özel mülkiyet sistemine alternatifi, müştereklere dayanan yeni bir demokrasiyi de tartışıyor.

  fikret başkaya şöyle diyor:

  “eğer şeylerin ‘gerçeğini’ söylemeye niyetliyseniz, o zaman işe yalanı ve ikiyüzlülüğü teşhir ederek başlamanız, alışılmış genel algının dışına çıkmanız, şeyleri adıyla çağırma basiretini ortaya koymanız gerekecektir. zira, ‘ilerleme’, ‘modernleşme’, ‘kalkınma’, ‘büyüme’, vb. adına artık insanlığın geleceği riske atılmış bulunuyor! fakat, tuhaf bir çelişki de söz konusu. dünyayı bu hale getirenler, kendilerini hâlâ insanlığın ve uygarlığın timsali olarak sunmayı başarıyorlar!”

  fikret hoca bu kitap üzerine epeydir çalışıyordu. yaptığımız sohbetlerden "başka türlü bir yaşam ve dünya mümkün mü?" sorusunun herkes gibi onun da kafasını kurcaladığını biliyordum. geçen yıl geçirdiği by-pass ameliyatı sonrasında ziyarete gittiğimizde son okumaları yapıyordu ve kitabın üçte ikisini yazmıştı nerdeyse. merakla ve heyecanla bekliyordum doğrusu. daha okumadan okumaya değer olduğunu söylemekten çekinmiyorum. okudukça yorumlarımı paylaşırım yine.