• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
başka dilde anne olmak ya da simurg'un gözyaşları - alp ibrahim, mürsel yıldız
"radikal bir yaklaşım olan "antitarih" geleneksel, tarihsel çerçevelerin sadece yetersiz olduğu değil, aynı zamanda temelde daha derin anlamları engelleyici olduğunu iddia eder. yaptığımız sözlü tarih çalışmasının amacı da anlatılanın sosyolojik olarak ne anlama geldiğidir.

bu kitap röportajlar kitabı değildir. buradaki tarihçiler anlatıcı da değildir. edward said; " entellektüelin birincil görevlerinden biri ezilenin yanında olmaktır" der. biz de bu çalışmalarda çocuklarını kaybetmiş annelerin yanındayız. yarın bir başka "ötekinin" de yanında olacağız. vicdanlı her insanın mazlumun yanında olması, yazar olarak değil insan olarak birincil görevi olmalıdır. biz de bunu yaptık."

yayınevi : belge yayınları
  1. mayis 2013'te belge yayinlari'ndan cikan kitap,19 kürt annenin son 30 yilda yasadigi acilari anlatiyor.

    alp ibrahim ve mürsel yıldız kitabi anti tarih olarak adlandirmis önsözünde, cok da dogru olmus. önsözünü severek okudugum nadir kitaplardan. annelerin/hikayelerin secim yöntemi ve sebepleri anlatilmis. benzer kitaplar arasindan hazirlanma yöntemi ve sunulus sekliyle ayrildigini rahatlikla söyleyebilirim. acitasyon yok, taraf yok. tavsiye edilesi.
    kimse