• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.18)
başka dilde aşk - ilksen başarır
onur'un hayatı kürek takımından arkadaşı vedat'ın doğumgünü partisinde zeynep'le tanışmasıyla değişir. kalabalık ve gürültülü bir barda hiç konuşmadan geçen gecenin sonunda zeynep, onur'un işitme engelli olduğunu öğrenir. ama bu durum zeynep'i onur'dan uzaklaştırmaz. işiyle, ailesiyle sorunlar yaşayan zeynep, yaşadığı çevreyi sorgularken birazda bilmediği bir dünyanın meraklıyla unuttuğu ceketini bahane ederek onur'u görmeye gider.
 
babasının annesini aldattığını öğrendikten sonra bu durumu kabullenemeyip evden ayrılan zeynep, bir çok iş değiştirdikten sonra çağrı merkezinde çalışmaya başlar ama ağır çalışma şartlarından ve karşılığında kazandığı paradan çok mutsuzdur. bütün gün telefonda tanımadığı insanlarla konuşmak zorunda kalan zeynep konuşmadan anlaşabildiği onur' la huzur bulacağına inanır.
 
bu ilişki kendilerini ve hayatı sorgulayan zeynep ve onur için bir sınav olacaktır.
  1. guzel bir turk filmi. ama abartili sekilde yere goge sigdirilamadigini gorunce insan o kadar da degil diyor ister istemez... hikayede hic bir sorun yok, yazarin secimi, ama onur'un ozru epey hafifletilmis bence... sagir degil sanki; duyamayan ama her turlu iletisim kurabilien, sadece konusmaktan hoslanmayan bi adam gibi gorunuyor... ne dersen de oyle guzel guzel bakiyor... zeynep'inki oyle cok siradisi bi sey degil yani, filmi izleyen kizlarin yarisi cikardi zaten bu adamla...
  2. 8 aralık 2009'da vizyona giren ilken başarır'ın yönettiği başarılı bir türk filmi. 21. ankara filim festivali ödülleri'nde "en iyi kadın oyuncu" ödülü'nü işıl aksoy almış, "en iyi erkek oyuncu" ödülü'nü ise mert fırat almıştır. mert fırat muhteşem performansıyla gerçek hayatta da dilsiz ve sağır olduğunu bana inandırmıştı. sağır olmadığını öğrenince resmen şoka uğradım! sırf mükemmel oyunculuğu için bu film izlenir, izlettirir.

    ortak bir arkadaşının doğum günü kutlamasında onur zeynep'le tanışır ve birbirinden hoşlanmaya başlar. ancak, zeynep onur'un dilsiz ve sağır olduğunu öğrendikten sonra onur'un dünyasını merak eder ve gizlice işaret dili öğrenmeye başlar. zeynep bir çağrı merkezinde çalıştığı için günü konuşarak geçiriyor, ve onur'un yanında konuşarak değil, sessizliği paylaşarak samimi ve derin bir ilişki kurmaya başlar.

    aslında, çağrı merkezi ve sosyal hakları muhabbetinin sıkıştırılması biraz gereksiz ve filmin temposunu kötü bir şekilde etkiliyor. ama olsun, film yine güzel ve konu çok ilginç.
  3. bana işaret dilini öğreten film. sayesinde öğrendim diyebilirim. müzikleri selçuk sami cingi'nin eseridir. buraya kadarını biliyordum ama konserde onun da öğrenmiş olabileceği aklıma gelmedi. gelseymiş iyimiş...