• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
başka zaman kütüphaneleri - zoran živković
sırp edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan zoran zivkovic, postmodern fantezi türünün dünya üzerindeki en önemli yapıtlarından olan ve 2003 yılında dünya fantezi ödülü'ne layık görülen "başka zaman kütüphaneleri"nde iç içe geçmiş altı öyküye yer veriyor.
gelecekte bir gün yazacağı romanlara internet ortamında, bir web sitesinde rastlayan bir yazarla tanışırız bu öykülerin ilkinde. sonraki öyküde, posta kutusunda sürekli olarak kalın ciltli kitaplar bulan ve oturduğu apartman dairesinin içini bu kitaplarla dolduran yalnız bir adam çıkar karşımıza. üçüncü öyküde, dünya üzerinde gelmiş geçmiş ve halen yaşamakta olan tüm insanların biyografilerinden oluşan bir kütüphaneden bir gece vakti korkulu kuşkular içinde çıkmaya çalışırız. dördüncü öyküde, cehennemde sonsuza dek kitap okumaya mahkûm edilmiş bir günahkârla aynı hücrede buluruz kendimizi. bizi şaşkına çevirir bütün dünya kitaplarını içinde barındıran küçük bir kitap, beşinci öyküde. son öyküde, kütüphanesinin rafında karşısına çıkan karton ciltli bir kitaptan kurtulmaya çalışan eski kitap koleksiyoncusunun tecrübesiyle dünya üzerinde bugüne değin yayımlanmış ne kadar kitap varsa hepsini içimizde buluruz.
olağanüstü bir düş gücünün ürünü olan "başka zaman kütüphaneleri," içinde pandora'nın kutusunun saklı olduğu bir roman.

öyküler:
1.sanal kütüphane
2.ev kütüphanesi
3.gece kütüphanesi
4.cehennem kütüphanesi
5.en küçük kütüphane
6.soylu kütüphane

sayfa sayısı: 192
 1. yazarın okuduğum ilk kitabı ve o kadar çabuk bitti ki son sayfaya geldiğimde keşke devam etseydi dedim. imkansız karşılaşmalar kitabını gözüme kestirdim şimdilerde.

  !---- spoiler ----!

  "kitap okumamanın büyük bir günah olabileceğini hiç düşünmemiştim."
  "değil. ancak yine de eğer olsaydı, dünya yaşamak için çok daha iyi bir yer olurdu." -cehennem kütüphanesi

  !---- spoiler ----!