• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
başkalarının ne düşündüğünden sana ne - richard p. feynman
tüm zamanların en çok satan popüler bilim kitaplarından biri. nobel ödüllü fizikçi richard phillips feynman’ın çocukluk döneminden başlayıp ölümüne kadar olan süreçte yaşadığı ve iz bırakmış önemli olayları anlatır.

derleyen: ralph leighton
çeviren: lale aykent tunçman ve tuna aykent tunçman
alfa yayınları
 1. her ne kadar popüler bir bilim kitabı olsa da, temeli büyük bir aşk hikayesine dayanan kitaptır.

  tüm yaşamı boyunca feynman'ın en büyük aşkı olan, o dönem kanser tedavisi gören karısı arline şakacı bir karakterdir. bir gün feynman'a her birinin üzerinde "richard, sevgilim. seni seviyorum, şaşkının" yazan kalemler gönderir. feynman akademik çevrede bunun yanlış anlaşılacağını ve ciddiyetine gölge düşüreceğini düşünerek kalemlerin üzerindeki yazıları tek tek siler. bunu öğrenen arline çok üzülür ancak gene kendi yöntemleri ile feynman’a ders verir. ingilizce argosunu kullanarak her gün feynman’a bir "yemiş" ismi ile seslenerek taşlama şiirler yazar. "başka insanların düşünceleri niye umurunda ki?" başlığı ile başlayan şiirlerin bir kısmının türkçe çevirisi şöyledir:

  "... sevdiğim şeyler hoşuna gitmiyorsa hoşuna
  ne diyeyim, dostum, yazıklar sana!
  gönlün dönmüşse tuhafiye dükkanına
  ve gizlice ayna oluyorsa sana yaraşana
  ne diyeyim dostum, yazıklar sana"

  feynman mesajı almıştır. başkalarının ne düşündüğü umrunda olmamalıdır. feynman bu felsefeyi hızla benimser, biraz da arline'e olan aşkından. o kadar ki herhalde tüm fizikçiler içinde en umursamaz ve dosdoğru konuşanlardan biri olur. yıllar sonra en çok satanlar listesine girecek kitabın da adı olur: "başkalarının ne düşündüğünden sana ne?"

  arline'in gördüğü tedavi yeterli gelmemiş ve ölmüştür ama yıllar sonra çalışma arkadaşlarından freeman dyson'ın deyişiyle: "arline'in ruhu ömrü boyunca feynman'ın yanı başında kaldı ve geldiği noktaya onemli katkıda bulunmuştu."