• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar apuleius
başkalaşımlar - apuleius
madauruslu apuleius (ileri gelen bir "ailenin oğlu olarak doğumu 125/kartacalı saygıdeğer bir hatip olarak ona dair son kayıtlar 160) gramer, retorik ve felsefe eğitimi görmüş, atina, roma, samos, hieoropolis ve kartaca'da okumuş, yazmış, söz söylemiş ve gezmiş bir büyük düşünürdür. doğa olayları, cinlerin varlığı, doğa ve ahlak kuralları, kozmoloji ve teoloji üzerine felsefi yapıtları dışında, lirik aşk şiirleri, hymnoslar, yergi içeren epigramlar, edebi konuşmalar, bir savunma ve en önemlisi değişik hayal ürünü yazılar kaleme almıştır. bu metinlerin günümüze ulaşanları insanlığın kültür hazinesinin güzide parçalarını oluşturur. bu koleksiyonun en iyi bilinen eserlerinden altın eşek olarak da bilinen başkalaşımlar'ın latinceden türkçeye ilk çevirisi de elinizdeki kitaptır. başkalaşımlar'da kuşların hislerini tecrübe etmeye hevesli kahramanımız corinthuslu lucius'un büyüye başvurması, ama talihsiz bir hatayla kuşa değil de eşeğe dönüşmesi maceramızın başlangıç noktasıdır. artık insan olmayan, "başka"laşmış, eşek lucius'un hikayesini telaşla, hevesle, istekle anlatır apuleius. ama meraklı kahramanımız lucius için bizzat bir hikaye olmak yeterli değildir, kulak misafiri olduğu hikayeleri de bize cömertçe aktarmak ister. böylece en önemlileri cupido ve psyche'nin, yani aşk ve ruh'un masalı ve mısır'ın gizem dininin tanrıçası isis'in büyülü dünyasının tasviri olmak üzere pek çok başka hikâye romanda kendine yer bulur. ve apuleius'un geçen onca zamana rağmen insanlığa sunduğu seslenişi: "kulağını bana ver, sevgili okuyucum! inan keyif alacaksın!" (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. birçok ilginç hikaye ile okuyucuyu elinde tutabilen enfes kitap. yazıldığı dönemin eserleri genelde daha basit , tahmin edilebilir, sıradan iken bu eserdeki hikaye kurguları beni benden aldı.
  hikayelerin yanı sıra o dönemin günlük hayatı, inanışları, ahlaki değerleri, ceza hukuku, aile ve sosyal ilişkileri, tiyatroları , dansları, tanrıları , ibadetleri , korkuları gibi birçok konuda detaylı bilgide veriyor.
  son olarak, kabalcı yayınevi basımı; tek sayfa latince, tek sayfa türkçe şeklindedir. sürükleyiciliği ve ahengini göz önüne alarak çevirinin iyi olduğunu söyleyebilirim.
 2. kediyi merak öldürürmüş türünden bir hikaye. lucius abrakadabraya, ilüzyonlara, cadı kazanlarına, hokkabazlıklara ve kocakarı masallarına meraklıdır. cadının hizmetçisine kartallar yüksek uçar, ben de yüksek uçmak istiyorum derken bir yanlışlık sonucu eşeğe dönüşür. gerisi eşeğin gözünden anlatılan bir macera romanıdır. haydutların, çocukların balthazarı, kadınların dedikoducu yan komşusu olur lucius'umuz. çok şükür yolu merzifon'a düşmez. pek çok maceradan sonra affedersiniz kafirlik yaparak tekrar insan olur*

  aşırı derecede komik ve eğlenceli bir kitaptır. anlatım olarak decameron ve canterbury hikayeleri'ne ilham olmuş denilebilir, hatta bazı hikayeler direk aktarılmıştır (aldatan kadının fıçıyla olan hikayesi gibi). bu ikisini beğenen bunu da beğenir diyor ve bitiriyorum.
  zei