• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar dan brown
başlangıç - dan brown
insanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. eski öğrencisinin sunumuna davetli olan simgebilim profesörü robert langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir...
 1. dan Brown'ın 3 Ekim'de satışa çıkacak son romanı.

  ilk bölümü altın kitaplar'da yayınlanmış

  göz attığımda aklıma ekşi sözlük'te okuduğum Dan Brown gibi kitap yazma rehberi başlığı geldi. portakal adlı yazarın dan Brown'dan aşağı kalır yanı yok bence :

  "sabaha karşı dörtte acı acı çalan telefon geceyi böldü, karayiplerde nobel barış ödülü için teşekkür konuşmasını hazırlarken uyumuş olan nanofizik uzmani jason flecthdong bir an için yerinde zıpladı... yine de, derin meditasyon günlerinden kalan bir alışkanlıkla, tam anlamıyla uyanık olmasi ve içsel dengesini kurması için gereken süre .002 saniyeden fazla değildi... çevresinde mozart'la yarışabilen i.q.'su sebebiyle 'düşüne taşına duvarın arkasını görebilecek bir adam' olarak anılan fletchdong o telefonu açmaması gerektiğini, yoksa langdon'un başına gelenlerin ona da olacağını biliyordu... ama lanet romanın 500 sayfa olması gerekiyordu..."
  mesut
 2. favori yazarlarımdan biri olan dan brown'ın aylardır beklediğim ve bugün itibariyle satışa çıkan yeni kitabı. 3 büyük dini bir arada işliyormuş sanırım bu kitabında hikaye ve olaylar ispanya merkezli bilbao, sevilla ve barcelona arasında geçecek. inferno kitabında insanı floransa'yı gezdirmiş kadar eden dan brown bakalım bu kitabında da betimlemeleriyle bizi mest edecek mi kitabı elime almayı ve okumaya başlamayı sabırsızlıkla bekliyorum.
 3. kökenimizi sorgularken(*:bu spoiler değil, kitabın ingilizce adı origin zaten ;) ), barselona'yı gezdiren dan brown romanı. seviyorum bu adamın araştırarak, betimleyerek yaptığı aksiyonlu, şaşırtıcı sonlu kurgularını.
  !---- spoiler ----!

  otoportresi başta olmak üzere genel olarak güldürse de ah winston ah

  !---- spoiler ----!

  favorim halen cehennem, bu kitapta tatmin olmadığım açıklamalar da oldu ama konu itibarı ile tam sonuç beklemek haksızlık olurdu sanki ;)

  bir de, kitabı her ne kadar hemen okuyamamış olsam da piyasaya çıkacağı günden bir gün önce temin edip bana ulaştıran m. k. a.'ya kendime not olsun diye buradan da teşekkür edeyim :)
 4. kitabi okudum.
  öncesinde homo sapiens ve homo deus kitaplarini da okudum. neden bilmiyorum ama bu kitaplarin bir zümre tarafindan yazdirildigini dusunmeye basladim. arka arkaya okumus olmaktan kaynakli da olabilir. evden cikmadan lost dizisini 3 sezon birden seyrettikten sonra disari cikinca bakkali benjamin' e benzetmek gibi belki de :)

  adamlar nasil uretken kardesim. bok atmayi istetecek kadar. la daha yeni cehennem' i yazmadi mi bu herif?
 5. dan brown, tüm diğer kitaplarında olduğu gibi robert amcayı yine yalnız bırakmamış ve öpmeden ayrılacağı güzel bir hatunu olaya dahil etmiştir. bu güzel hatunlar, zaten ya haksızlığa uğrar ya da bir şekilde robert amcanın cazibesine kapılarak ona yardım etmeyi seçer. ve olaylar gelişir.

  şaka bir yana her kitap ayrı bir kurgudur. kitapların durumuna bakılınca robert langdon' un bir ajan misali kendini sürekli çetrefilli olaylar arasında bulması garip gelse de bu kadar muazzam bilgiye sahip bir kişinin elbette kaçınılmaz hikayelerle dolu bir hayatı olacaktır. böyle bir düşünce ile okunması en iyisidir.

  başlangıç kitabı, son dönemlerde çok fazla üstünde durulan evrim, yapay zeka ve insanlığın geleceği gibi konuların içinde geziyor. ateizmin genişlemesinden, yapay zeka fikrinin dünyayı gerçek anlamda nerelere götüreceğinden ve bunun korkutucu sonuçlarından bahsederek ana hikayeyi devam ettiriyor.

  kitabın arka kapağında yazan 'kim olursan ol, neye inanırsan inan, çok yakında her şey değişecek' mottosuyla direkt kendine bağlayan bir kitap. ama yinede her şeyi koşulsuz kabul etmemek ve rüyaya dalmamak en iyisi... bazen bir zümrenin elinden çıkan araçlar, bir kişiye aitmiş gibi gösterilebilir. iyi okumalar.

  ha unutmadan, kitabın gidişatına yoğunlaştıysanız, olayların arkasında kim olduğuna dair tahminleriniz de ikinci çeyrekte %90 doğrulukla tutuyor. çok şaşırtıcı değil. çünkü kitabın konusu evrim... evrime göre de güçlü olan ayakta kalır.