• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
başlangıçta hidrojen vardı - hoimar von ditfurt
hoimar von ditfurth'un, modern doğa bilimleri alanında çok sayıda bilim dalının verilerini bir araya getirerek doğa tarihinin büyüleyici bir panoramasını çizdiği “başlangıçta hidrojen vardı”, bir dizinin ilk kitabı. üç kitaptan oluşan dizi, “yaratılış” mitoslarının ardından, son yıllarda özellikle abd'nin başını çektiği “akıllı tasarım”cı tezlerin hedefi halindeki “evrimi”, hem bilimsel hem de “felsefi” düzlemlerde tartışmaya açıyor; evrim süreçleriyle birlikte, özellikle günümüzde çok konuşulan “sistem teorisi”nin vazgeçilmez bir modelini sunuyor. sistem teorisi, “sosyal sistemleri” de kapsadığı için, evrim ile sosyal sistem karşılaştırmaları çok yönlü bir ilgiyi hak ediyor.

yazar dizinin ilk kitabı olan bu yapıtta, bigbang'den başlayarak, büyük patlamanın ardından evrenin bir köşesinde ortaya çıkan bir gezegenin ve onun üzerinden başlayan hayatın öyküsünü –oksijenin zehirli gaz olarak başlangıçta canlıları yok olmanın eşiğine getirmesini, karaya çıkan hayatın “sıcakkanlılığı” keşfedişini, bilincin ve kültürün ortaya çıkışını- ayrıntılı bilimsel zorlamalara girmeden, ama düşünce alışkanlıklarımızı da alt üst ederek anlatıyor.
  1. müthiş sürükleyici bir kitap. dünyanın oluşumu üzerine ve canlıların hayatta kalabilmesi adına uyum sağlayan ayakta kalır, sağlayamayan elenir diyorsanız nedenleri ve niçinleri üzerinden cevaplar arayan, tezler ileri süren yazarımız, keskin olmayan bir dil ile farklı bakış açıları sunuyor. çevirmenin de hakkını verelim bilim kitapları risktir. yarısında çıktığım çok kitap oldu. bu kitap için çevirmen de iyi iş çıkarmış diyebiliriz.