• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
batman - tim burton
gotham şehri, karanlık, tehlikeli ve gotik! tek koruyucusu ise çoğunluğu çürümüş durumdaki polis departmanı. savcı harvey dent ile komiser gordon'un tüm çabalarına karşın, şehir giderek daha güvensiz bir hale gelmektedir... ta ki kara şovalye ortaya çıkana dek. suçlular çoğunlukla batıl inanç sahibidir, ve korkak... bu yüzden kendisine onların yüreğine korku salacak bir gizli kimlik seçmiştir. o bir yarasadır. yarasa-adam, batman! ödüllü bir gazeteci olan genç ve güzel vicky vale, esrarengiz yarasa-adamın sırrını çözmeye kararlıdır. öte yandan jack napier, yanlışlıkla asit kazanına düştükten sonra şehrin psikopat palyaço suç kıralına, batman'in azılı düşmanı sinirbozucu joker'e dönüşür. gotham'ın tek umudu karanlık ve gözüpek batman'dir. peki aslında dolar milyoneri ve kadın avcısı bruce wayne bu ikili hayatı nasıl sürdürecektir? üstelik aklındaki tek kadın vicky vale iken...
  1. parliament cinema club'un efsane jeneriğinin ardından fantanstik, kasvetli, hüzünlü ve heyecanlı atmosferi, futuristik mimarisi ve süpersonik araç ve gereçleriyle, küçücük kalbimi pıtır pıtır attırken beni, margaret keane'in tablolarına tasvir ettiği kocaman gözlü çocuklara çeviren *, bilim kurguya ve mimarlık disiplinine olan ilgimin şekillenmesinde temel taşlardan biri olan film.

    serinin yenice diğer filmlerinden eski heyecanı alamasam da, karakterleri 30 yaşımda dahi rüyalarıma sızmayı başarmaktadır:

    (bkz: kaypak batman ile birlikte joker'den kaçmak)