• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar Ed Brubaker
batman gülen adam - ed brubaker
batman, suçla savaş kariyerinin en başında bile insanlığın karanlık tarafını fazlasıyla görmüştü ama gölgelerden kıkırdayarak çıkmak üzere olan bu şeyle -deliliğinin yoluna çıkan her şeyi mahvetmekle tehdit ettiği, sırıtkan, tebeşir beyazı suratlı tiple- karşılaştırıldığında hiçbir şeydi. gotham şehrinin yeni koruyucusu için, joker denen yaratıkla ilk karşılaşması en büyük sınavı, kaosun ve deliliğin güçlerine karşı verdiği uzun mücadeleyi tanımlayacak savaşı olacaktı. yıllar sonra, aynı güçler tamamen beklenmedik bir yönden tekrar sahneye çıkacak ve her şeyin sonunda huzura ermeden önce geçmişin hem iyi hem de kötü hayaletleri soruşturmanın acımasız ışığıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardı.

eisner ve harvey ödüllü yazar ed brubaker (gotham central, captain america), dünyanın en iyi dedektifinin iki sürükleyici hikâyesiyle gotham'ın acımasız sokaklarına geri dönüyor. saygın çizerler doug mahnke (jla, the mask), patrick zircher (nightwing, iron man) ve aaron sowd (the batman chronicles, the uncanny x-men) ona eşlik ediyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. orijinal adı batman: the man who laughs olan, ed brubaker tarafından yazılıp doug mahnke tarafından çizilmiş 2005 yılı çıkışlı çizgi roman.

  batman ve joker' in ilk ortaya çıkışını gene bir dedektiflik hikayesi üzerinden anlatır.
  joker haliyle son derece psikopat bir profil olarak ortaya çıkmış da, çizgi romanın güzel tarafı, atmosfer de en az joker kadar karanlık ( haliyle ). sık sık batman / wayne ve gordon 'un iç sesleri ile sürüklenen çizgi romanda çizimler çok güzel hazırlanmış ve yaratılan atmosfere paralel.

  hoş joker ne kadar iyi resmedildi ise, batman da o kadar çirkin. gördüğüm en çirkin batman 'lerden birisi , bazı karelerde aklıma beaves and butthead geldi. türkçeye çevrimden kaynaklı bir komik ayrıntıda; hikayenin bir yerinde jokerin ne yaptığını çözmek için araştırma yapan wayne 'in yolu "gotham tapu kadastro" ya düşer. evet çizgi romandaki karelerden birisinde böyle bir tabela görüyoruz...

  son söz olarak, okuduğum en etkileyici ve karanlık kısa hikayelerden birisidir. son derece başarılı bir joker ortaya konmuştur ve atmosfer sürükleyip götürür hikayeyi.