• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.25)
batoru rowaiaru - kinji fukasaku
olay, yakın gelecek olarak tabir edilen 2000 yılından sonra japonya'da, hükümetin gençlerin neden olduğu şiddet eylemlerinden dolayı onlara olan güvenini ve inancını kaybetmesiyle onlardan korkmasından ötürü "br" (batoru rowaiaru) yasaları ortaya çıkarılmıştır. "battle royale" kanunlarına göre her yıl ülke içinden rastgele bir lise sınıfı seçilir ve bu sınıfın öğrencileri yerini yine hükümetten kimsenin bilmediği bir adaya götürülürler.

bu seneki "battle royale" için nobu'nun sınıfı seçilir. nobu ve arkadaşları hükümet tarafından "battle royale" adasına kaçırılırlar. adada onları öğretmenleri takeshi karşılar ve oynayacakları oyunun kurallarını açıklar. kurallar basittir, nobu ve 41 arkadaşından sadece bir kişi adadan canlı olarak ayrılabilecektir. hükümet tarafından gençlere içinde farklı silahlar ve yeterli miktarda yiyecek bulunan bir çanta verilir. gençler, adadan canlı çıkabilmek için 3 gün içinde birbirlerini öldürmek zorundadırlar. kurallara göre belirtilen süre dolduğunda hâlâ birden fazla öğrenci hayatta kaldıysa, her birinin boyunlarına takılı vaziyette duran tasmalar otomatik olarak patlayacaktır. kurallara karşı gelen gençler yönetim tarafından öldürülecektir. bir gün öncesine kadar sınıf arkadaşı olan 42 genç, hayatta kalmak için birbirlerini acımasızca öldürmeye başlarlar.
 1. ölüm oyunu ya da japonca adıyla バトル・ロワイアル, batoru rowaiaru, ingilizce adıyla battle royale

  'sineklerin tanrısı'nın japon versiyonu olarak adlandırılan 'battle of royale'i dünya genelinde japon sinemasının başarılı örneklerinden sayılan 'black lizard' ve 'tora! tora! tora!'ya imza atan kinsi fukasaku yönetiyor. quentin tarantino ise 50'ye yakın film çeken ve tabi ki 'yakuza' filmleri yapmayı da ihmal etmeyen fukasaku'nun büyük hayranı.
 2. sineklerin tanrısı kitabını görünce sağ üstte yazmadan edemedim. uzakdoğu filmlerinin şiddet dozundan hoşlanmayanlara tavsiye etmem.
 3. Koushun Takami tarafından yazılan 1999 çıkışlı aynı adlı romandan uyarlanan 2000 yapımı bilim kurgu aksiyon filmidir.

  son yıllarda "çok satanlar" listelerini ve gişeleri kasıp kavuran, çeşitli ödüller kazanan the hunger games serisinin fikir babası olduğuna dair ciddi söylentiler dolanmakta. serinin ilk kitabı 2008 yılında yayınlamıştı. suzanne collins, iki hikaye arasında bariz benzerliklerden dolayı kimi kesimlerce fikir hırsızlığı ile suçlanmakta.

  iki film arasındaki benzerlikler

  başka bir karşılaştırma

  iddiayı ele alan ve aksini ispatlamaya çalışan bir tv programı *