1. bugün canlı yayınla ve efsane bir trailerla duyurulan ve 1. dünya savaşı'nda geçecek oyun. lawrence'li paketiyle hicaz haritasının olacağı kesin. çanakkale'nin olmaması ise imkansız gibi. bu arada oyun türkçe olarak da çıkacak ve evet osmanlı olarak oynayabileceğiz gibi duruyor şu anlık.

  seven nation army ve trailer uyumu da efsane olmuş.
 2. mukemmel bir trailerla tanitilan 1. dunya savasi oyunu. hakikaten cok guzel oldu bu. osmanli'yi da gorucez bakalim. hakkini vereceklerini dusunuyorum. ama ene dlc manyagi bir oyun olacak. "sen istiyor harita verecek 100 dolar" diyecek dice.
 3. adamların günlerdir cod trailerıyla neden dalga geçtiğini anlatmıştır. tamam alıyorum, daha fazla ısrar etmeyin dedirtmiş, resmen beni benden almıştır.

  umarım sınav öncesine falan denk gelmez çıkış tarihi..
 4. battlefield™ 1 early enlister deluxe edition versiyonuna ön şipariş €79.99 vererek çıkacak tüm dlc'lere bir daha ödeme yapmadan sahip olacağım efsane serinin son oyunu.

  deluxe edition'la gelen dlc'ler

  • early access on 18th october
  • hellfighter pack
  • red baron pack
  • lawrence of arabia pack
  • 5x battlepacks

  ayrıca oyun çıkmadan alınca kapalı beta davetiyem zınk diye geldi.
 5. güzel görünüyor ancak oynanış konusunda şüphelerim var. zira birinci dünya savaşı trench warfare denen sipere yat/siperden çık/ateş et mantığı üzerine. yani bf gibi bir oyunda nasıl simüle edilir emin değilim , yine de bu kadar sıkıcı bir oynanışı olsa gidip yapmazlardı. bence oldukça yerinde bir tercih gameplay dışında. gördüğüm araçlar renault ft , a7v , red baron'un dr.1'i ve trailerde bana hms iron duke'yi andıran bir savaş gemisi var. ben yine de kore savaşı , ispanyol iç savaşını tercih ederdim.
 6. oyunun kapalı beta versiyonu oynanabilir duruma gelmiş. yayınladıkları efsane sinematik fragmanlardan dolayı beklentiler yükselmişti. ancak benim için ne yalan söyleyeyim, oyunun çok büyük bir balon olabileceği endişesi vardı.

  bugünkü oynanış videolarına bakınca, gerçekten mükemmel bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim. detaylar, atmosfer, oynanabilirlik vs. çıtayı oldukça yükseltmiş. artık gönül rahatlığı ile "rip cod" diyebiliriz.

  ilk incelemesini şuradan izleyebilirsiniz.
  ulgan
 7. sistem gereksinimlerini gördüğümde "ya pc için optimizasyonu iyi ayarlayamadılar ya çok süper ötesi grafikleri var ya da ben yaşlanıyorum" şeklinde düşümdüğüm oyun.

  zaten 3-4 yıldır doğru düzgün oyunlara vakit ayırdığım da söylenemez...
 8. oyuna farklı bir perspektiften bakmadan önce oyunun "EA Digital illusions CE" firması tarafından geliştirilen bir oyun olduğunu ve şu bölümlerden meydana geldiğini ifade etmek isterim:

  * Storm of Steel (Prologue)
  * Through Mud and Blood
  * Friends in High Places
  * Avanti Savoia
  ** The Runner
  * Nothing is Written

  "the runner" bölümü 1915 gelibolu'da anzak çıkarmasından esinlenmiştir. gerçek çıkarmadan alıntılar vardır. savaşın sonunda ingilizler yarımadayı terk ederler. bölüm sonundaki açıklama tüyleri diken diken eder:

  "savage fighting continued for 9 months but would ultimately result in a hard-won victory for the ottomans. they held gallipoli.

  almost a hundred thousand ottoman soldiers gave their lives while defending their homeland. from their ranks came the battle-proven leaders that would go on to found the republic of turkey."

  yeni akit gazetesinin 07 ekim 2016 tarihli internet haberine göre oyunda osmanlı'nın olması sevindirici bir haber. halbuki bir gün önce- şu anda silinmiş olan habere göre-osmanlı askerlerini öldürerek puan kazanılıyor. önceki versiyonlarından olan "battlefield - vietnam" oyunu vietnam ülkesi tarafından ofansif bulunduğu için yasaklanmış.

  yeni akit'in bu haberi imha edeceğini tahmin edemediğimden ekran görüntüsü almaya bile gerek görmemiştim; fakat anlaşılan o ki hatadan dönmüşler. gelin görün ki benim gibi haberi bir kez okuduktan sonra peşine düşen yeni akit okuyucularının çok sayıda olduklarını pek sanmıyorum. bu da kafada bir algı oluşturduktan sonra silmenin bir anlamı olmadığını gösteriyor. haberin ilk halini okuyanlar için oyun osmanlının katledildiği (!) bir savaş oyunundan ibarettir.

  halbuki, yukarıda oyun sonu ekranından aldıklarımda da açıkça görülebilir ki oyun çanakkale savunmasının hakkını vermiş ve de beni bile şaşırtarak mustafa kemal'e selam çakmıştır. bu gurur duyulacak bir yaklaşımdır. hele de teknoloji çağını yakalamakta zorlanan ülkemizin elindeki paha biçilmez tarihini ifade etmekte zorlandığını da kabul edersek electronic arts firmasının bu jesti takdire şayandır kanımca.

  yapılan bir video oyunu bile olsa tarihin balçıkla sıvanmayacağı aşikardır. avrupa ve amerikalıların video oyunları sayesinde tarihi konuları hedef kitle yaş grubunun bilinç altına kazıdıklarını görmek beni bir kez daha üzüyor. çünkü çoğu zaman bu oyundakinin aksine gerçekleri olduğu gibi aktarmayabiliyorlar. bu ve benzeri milyon dolarlık video oyunları da bizim teknoloji devrimine bir an önce sarılmamız gerektiğinin bir kanıtı gibi. inanıyor ve biliyorum ki ülkemizde benzer kalitede video oyunları yapacak kabiliyette mühendislerimiz, grafikerlerimiz ve bilgisayar uzmanlarımız mevcuttur. damarlarındaki asil kana hiç girmiyorum bile.