• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
bay jules ile bir gün - diane broeckhoven
tek bir günün; ölüm, hüzün, aşk, ihanet, hayal kırıklığı, acı, umut, kayıp ve özgürlüğün, kısacası alelade hayatlarımızın samimi öyküsü...

her gün kocasının hazırladığı kahvenin kokusuna uyanan alice, yine sıradan bir güne başladığını düşünür. ancak kanepede oturmuş yağan karı izleyen bay jules'ün öldüğünü fark ettiğinde, o sıradan gün, yıllardır içinde tuttuğu şeyleri tek tek döktüğü eşsiz bir ana dönüşür. komşusunun otistik oğlu david ise hiç beklenmedik bir şekilde ona bu keder ve kayıp girdabında eşlik eder. ve alice ölümle birlikte gelen özgürlüğün kendisini kucakladığını keşfeder.

"ölümün eşiğinde, hatıraların yavaş yavaş solup seslerin dindiği bir sis bulutunun içine girip yok olma fikri ona çok huzurlu geliyordu... renklerin pastel tonlardaki manzaraya karıştığı bir fransız filmi. fin!" (kolektif kitap alıntısıdır)
  1. konu olarak kasvetli bir görüntü de çizse aslında fazlasıyla sade ve akıcı ilerliyor. Yaşlı bir insanın ve otistik bir çocuğun gözünden dünyaya ve bay jules'a kısa bir bakış atarken beğeniyle kitabın sonunu getirdim. Sabit fikirde yayınlanan Mahir Ünsal Eriş'in kitap hakkında görüşleride mevcut.