1. düşününce ulaşılabilen bir sonuç. dijital ortamda, diyelim ki yaptığınız bir şarkıyı kayıt altında tutmak istiyorsunuz. bu bir şarkı, oyun, program, fotoğraf da olabilir. mecburen, bilgisayarın anladığı dilden kaydetmek zorunda kalıyorsunuz. yani her şey en sonunda 1010101101111101010..010 diye giden sayılara dönüşüyor.

  fotoğrafların pikselleri, müziğin notaları, program kodları... bilgisayar için hepsi sayı. ve bunların telif haklarını alıyorsunuz ki sizden başka kimse kullanamasın. emeğinizin karşılığı sadece size gelsin.

  kimse de çıkıp demiyor ki, "kardeş, bu 101010 dediğin veriyi onluk tabana çevirsen 97313...6 diye bir sayı elde ederim. sen şimdi bu sayının telif hakkını mı aldın?" vallahi de aldı. dünyada bu sayıları ikili tabana çevirip dağıtmak yasak! sizin değil çünkü o sayı. bana ilginç geldi şahsen.

  düşünsenize bir film çekiyorsunuz, film aslında 41876496724...42 diye bir sayıdan ibaret. hatta sonra gidip bu sayı bundan sonra benim, kimse izinsiz kullanamaz diyorsunuz. hakkaten de kimse kullanamıyor.

  ne diyeyim ilginç...

  ilham: numberphile'ın illegal numbers videosu.
 2. benim niye aklıma gelmedi ki?
  aslında, rastgele sayıların telifini alacaksın. (muhtemelen böyle bir şey mümkün değildir.) bir bakmışsın telifini aldığın sayı "the godfather" a denk gelmiş.
  artık adına sayısal mı dersiniz, piyango mu dersiniz ne derseniz deyin.
 3. 31'i tescillersek asıl parayı o zaman kırarız.
 4. benim esas şaşırdığım, dünyanın da telifini alıyorlar. parçalıyorlar bölüyorlar benim diyorlar. herif kollarını açıyor "buralar hep benim!" diye böğürüyor. lan it, sen kimsin? dünya 4,5 milyar yaşında yıldız tozu. evveliyatı da var.