1. dogmussun, cok gecmis olsun. fakat henuz sen anlamadan, dogru duzgun algilamadan hala kurtarabiliriz belki seni, bi bakiim. evet, mumkun. suc ama mumkun. yavru kus, seni hemen oldurursem ucar gider, kurtulursun.

  keske hic dogmasaydin ama dogmussun. cok gecmis olsun ama daha da cok gecmis olmadan gocup gitmelisin.

  ***

  ama gitmeyeceksin tabii. seni dunyaya getirenler hapse girme korkulari olmasaydi bile seni buyuteceklerdi. sebepsiz dogmadin, buyutecekler ve sen onlara bakacaksin. ne sandin ya? bir faydan olmayacak olsa gelir miydin? getirirler miydi?

  sebepsiz veya kazayla geldiysen bile artik gelmissin yani. artik senden nasil faydalanabilirizin pesindeyiz insanlik olarak. zaten seni oldurmek de bu yuzden suc, bebek. yoksa senin icin olumden daha guzel bir sey goremiyorum bu hayatta, yok. ne guzel olurdu hic aci cekmeden, hic sinav gormeden, hic calismadan, hic ac kalmadan, hic dayak yemeden cekip gidebilseysin fakat mumkun degil. maalesef bu saydiklarimin hepsini yasamak zorundasin ki guclulerin carki donsun, karni doysun, gozu doymamaya devam etsin.

  bebek, cok pis bir seysin sen bunu yine de bilmis ol. aglayip, bagirip, pisliyorsun. buyuyup annene babana bakacak olmasan, annen baban da zaten aglamanla, bokunla, pusurunle ugrasmazdi. onun icin rahat ol simdi. keyfine bak. anlamsiz anlamsiz hareketler yapmaya, aglamaya ve bakmaya devam et. ve bil ki hayata verilecek en anlamli tepkiler bunlar. hayat, buyudukce cogalacak tepkilerini hak etmeyecek kadar anlamsiz.

  iyi hadi kalkalim biz. gelmissin artik, gecmis olsun. seni olume terk eden annenin, babanin kiymetini bil. buyumen icin canini disine takan annenin babanin aslinda canini neden disine taktigini iyi analiz et: yaslaninca canlarini takabilecekleri bir disleri olmayacak cunku. hepsi dokulmus olacak. sen, gelecege buyuk bir yatirimsin, bebek. ve bir yatirimdan fazlasi degilsin. en azindan kimse icin. kendini gerceklestirirsen bir sen gerceklestirirsin. yine de buyuyunce anlayacaksin ki keske bebekken, henuz hicbir seyi bu kadar cok algilamazken olume terk edilseydin. oyle anne babalar da var ama sen maalesef cok sanssizsin ve o anne babalar da odullendirilecekleri yerde maalesef hapishanelerdeler. cunku zamanlarinin cok otesindeler.

  neyse bebek. sen geldin artik, gec oldu cok biz kalkalim.
 2. mikro insan*.
 3. insan yavrusuna verilen isim.

  doğadaki diğer tüm memeli yavrularından daha fazla bakıma ihtiyaç duyar ve doğduktan kısa süre sonra doğal ortamda yalnız kaldığında hayatta kalma şansı diğer tüm memeli yavrularından çok daha düşüktür. 1.5-2 milyon yıl önce atasal türün iki ayak üstünde durmaya başlaması nedeniyle vajina daralmış ve yavru rahimden gelişiminin erken aşamalarında atılmak zorunda kalmıştır.
 4. Aranıza katılacağını duyduğunuzda karnınızda kelebekler uçuşturan minik.

  Bu minikçiklerin aramıza gelivermesi haberinin ardındann akıllardaki en büyük soru ise cinsiyeti olmakta tabi ki. Ultrasonla belirleme zamanı gelene kadar bin bir yöntem ile miniğin cinsiyeti tahmin edilmeye çalışılır. Önemli olan ise tabi ki sağlıklı olmasıdır :)

  Miniğin karanlık dönemde cinsiyetini tahmin edebilmek için play store'de test, maya takvimi, çin takvimi, rus takvimi yöntemlerini birarada içeren şöyle bir uygulama bulunmakta bebek cinsiyeti tahmini
  yalan