• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
becoming jane - julian jarrold
jane austen (anne hathaway) aşka inanmaktadır. anne ve babası (julıe walters ve james cromwell) onun 1795 ingiltere’sinde adet olduğu üzere, para karşılığı bir evlenme yapmasını arzular. 20 yaşındaki jane büyüleyici, genç bir irlandalı olan tom lefroy ile tanıştığında, (james mcavoy), zekası ve cüretkarlığı genç kızın merakını uyandırır. jane, lady gresham’ın (maggıe smıth) yeğeninin teklifini geri çevirip, ailesinin otoritesine ve sosyal adetlere karşı gelebilecek mi? becomıng jane’de, edebi dehanın basamaklarındaki genç bir kadının, hayatını ve eserlerini aşk için riske atması anlatılıyor.
 1. dünyanın en ünlü yazarlarından biri olan jane austen'in, biyografik sinema filmi...

  !---- spoiler ----!

  bu film için aslında söylenecek çok fazla şey var ama kısaca özet geçmek gerekirse: dönemin ingiltere'sinde bırakın bir kadının kitap yazmayı, okur yazar olması bile başlı başına kadınlarda olmaması gerektiği düşünülen meziyetler arasındaydı. ama austen her biri başlı başına bir yapıt olan romanlar yazmayı başarmıştır. aşk ve yaşam (1811) gurur ve önyargı (1813) mansfield parkı (1814) emma (1816)
  benim için en çarpıcı gerçek ise kendisi sevdiği kişiye kavuşamaması ( ölünceye kadar kimseyle evlenmemiş olması) bunu romanlarında telafi etmek istercesine tüm romanlarını mutlu sonla bitirmesi ve henüz 42 yaşındayken göğüs kanserinden ölmesi.

  !---- spoiler ----!