bejan matur

Kimdir?

bejan matur, (d. 14 eylül 1968 pazarcık), şair, yazar.

biyografi

14 eylül 1968 tarihinde kahramanmaraş'ın pazarcık ilçesi maksutuşağı köyü'nde doğdu. ortaokul ve lise eğitimini gaziantep'te tamamladı. ankara üniversitesi hukuk fakültesi'nden mezun oldu.

ilk kitabı rüzgâr dolu konaklar ile 1997 yılında halil kocagöz şiir ödülü ve orhan murat arıburnu şiir ödülünü kazandı. şiirleri adam sanat, defter, ekin belleten ve yazıt dergilerinde yayımlandı. şiirlerinden yapılmış bir seçki 2004 yılında "the temple of a patient god" adıyla ingiltere'de arc yayınevi tarafından, almanca-fransızca diğer bir seçki ise winddurchwehte herrenhauser adıyla 2006'da lüksemburg'ta phi yayınevi tarafından yayımlandı. bir süre zaman gazetesi'nde dil, alevilik, kürt sorunu gibi çeşitli konular üzerine yorum yazıları yazdı. 2008 yılında kurulan diyarbakır kültür sanat vakfı'nın kurucu başkanıdır. rudaw gazetesinde haftalık köşe yazıları yazmaktadır.

 1. azınlıklar içinde azınlık olarak doğmuş, büyümüş bu yüzden sayısız saldırıya maruz kalmış bir güzel kadındır. hiçbirini haketmediğini düşünerek eklemeliyim ki matur, kimliği bir psikoloji olarak ele alır ve 'yaşayan dili', rüyalarının dili olduğunu söylediği türkçe'yi kendini yazar/şair/sanatçı olarak tanımlayan birçoğundan iyi bilir ve yoğurur.

  şiirlerinin temel bağlamı anne-çocuk, anne-çocuk-doğa, çocuk-doğa, din, bütünleşmenin mistik ritüellerle anlatımıdır. doğada var olanı yaratılmışla özdeşleştirerek sembollere döker. matur'un şiirlerinde kadınlar bilgedir, başkaldırır ama bu tanrı'ya isyan değildir aksine başkaldırı, inancın tam olmasından ileri gelir. anneler bu yüzden kutsal ve suskundurlar.

  zor bir kadındır bu, okuması, anlaması, anlatması.

  ''...kuşkusuz zamandan konuşacağız
  bir çocuğun dereyi geçerken taşıdığı yükün
  bir kız kardeş olmasından
  ve küfürden
  olmayan anneden
  ölülerden.
  doğurmayan anneden konuşacağız
  inkardan.''