1. istanbul'un tantanasından, gürültüsünden, boğukluğundan az da olsa kurtulmak için tam da istanbul'un ortasında bulunan harika bir huzur evi.

  içinde birçok mesire alanı mevcuttur, hepsine tek tek gittim gezdim, gördüm ve inceleme imkanım oldu. favorim neşet suyu ve falih rıfkı atay mesire alanları, devamlı oralara giderim ve saatlerce otururum, gezerim, mangalımı yakarım, bazen kitabımı okur ara da iki kadeh de sallarım. dünya'dan izole olmuş bir doğayla iç içe olmak bu olsa gerek. insanların sabahın 6-7'sinde yürüyüş yapmalarını, koşmaları veya bisiklete binmelerini izlemek pekala hoş oluyor açıkçası. istanbul'da yaşayıp da belgrad ormanı'na gitmeyen çok şey kaçırıyordur. ben yalnız giderim genelde daha iyi kafa dinlemek için, fakat 3-5 arkadaş toplanarak veya ailenizle gidip gayet eğlenceli vakitler de geçirebilirsiniz aslında. yine de sağdan soldan topladığım bir iki bilgiyle mesire alanlarını sıralayayım, hani olur ya gitmek isteyenler olur diye.

  neşet suyu mesire yeri

  ulaşım kolaylığı ve belgrad ormanlan'nın tam ortasındaki konumuyla yılın dört mevsimi, haftanın 7 günü tabiat severlerin akınına uğrar. güzel suyunun yanısıra, büyükbent etrafında ring yapan 8 kilometrelik koşu parkuru, temiz piknik alanları, kafeteryası ve otoparkı ile istanbullular için ideal imkanlar sunar. spor kulüplerinin kros ve nefes açma çalışmaları için değerlendirdiği neşet suyu mesire yeri, zengin flora ve faunasıyla doğa bilimcilere de hizmet vermektedir.
  levent-maslak- bahçeköy ya da kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan belgrad ormanları'nda tabelalar size yön verecektir. her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra neşet suyu'na varılır.

  binbaşı çeşmesi mesire yeri

  oturma alanları, çocuk parkları ve yürüyüş parkurları ile aileleriyle birlikte gelecek olanlar için idealdir. bahçeköy-kemerburgaz yolu üzerindedir.

  mehmet akif ersoy mesire yeri

  sarıyer’e yakın olması, kalabalık gruplara oturma imkanı sağlaması ve toprak futbol sahası ile en çok ilgi gören yerlerden birisidir. bahçeköy’den sarıyer’e inen çayır başı caddesi üzerindedir.

  falih rıfkı atay mesire yeri

  yaklaşık 200 dönümlük bir alana yayılmış olan mesire yerinde piknikçiler için masalar, su kaynakları ve bir de futbol sahası yer almakta. bahçeköy girişi’nden hemen sonra gelen neşet suyu’na komşudur.

  bentler mesire yeri

  osmanlı zamanında su ihtiyacını karşılamak için yapılmış 3 tane bent bu alanda yer alır. ayrıca bisiklet ve koşu parkurları, çocuk parkları ve alışveriş yapılabilecek 1 adet büfe bulunmaktadır. bahçeköy girişi’nden itibaren sağa ayrılan asfalt yolla ulaşım mümkündür.

  ayvad bendi mesire yeri

  ayvad deresi üzerine kurulmuş bir su toplama havzası bulunur ve ormanın en güzel manzaralarına sahip yerlerden birisidir. piknik yapmak, dinlenmek ve fotoğraf çekmek isteyenler için idealdir. kemerburgaz girişi’nden girilerek, kurtkemeri mesire alanı geçilerek ulaşılabilir.

  fatih çeşmesi mesire yeri

  fatih sultan mehmet çeşmesi’nin bulunduğu alandır. bir kafe-restoran da burada hizmet vermektedir. ayrıca kuş ve sincap nüfusunun en yoğun olduğu alanlardan birisidir. bahçeköy-kemerburgaz yolu üzerindedir.

  kömürcübent mesire yeri

  topuz dereciği üzerine inşa edilmiş olan bendin bulunduğu bölgededir. hemen yakınlarında bulunan geyik üretim merkezindeki geyikleri görmek de mümkündür.

  irmak mesire yeri

  ortasından geçen berrak bir dereye sahiptir ve içerisindeki koşu parkuru ile ormanın derinliklerinde gezintiye çıkılabilir. maslak-bahçeköy girişinde sola doğru giden yol takip edilir ve 4 km sonra ulaşılabilir.

  bir kaç tane de görsel verelim:

  şu, şu, şu, şu, şu, şu, , şu, şu ve şu resimlerin tamamı belgrad ormanı'na ait. bu arada resimleri ben çekmedim fakat gidip gördüğüm, bulunduğum yerler. ki zaten resimlerden daha güzel olduğunu giden olursa canlı şahit olur.

  not: hafta sonları sabah erken saatlerinde gitmek önemli, zira yer sıkıntısı olabiliyor. hafta içi sorun yok zaten gayet sakin. ve oldukça içerilere doğru gidin tabela yazıları yanıltmasın, 5-10 km daha fazla gitmek demek daha çok huzur, sessizlik ve mutluluk demek.

  ö.not: yazıyı yazdıktan sonra fark ettim geri dönüş, tekrardan düzenleme zor iş. başlık da 'ormanı' yazacağıma dalgınlıkla 'ormani' yazmışım. görevli arkadaşlar düzenlerse memnun olurum.
 2. piknik, mangal, yürüyüş, orman havası icin ideal bir mekan. haciosman'dan 42hm ile bahçeköy sondan bir önceki durakta inip 5 10 dakika yürüyüş ile gidilebilir.(bendler) diger yola saparsanız da 3-4 km yürüyüş ile diğer mesire alanlarına ulaşabilirsiniz. orman havası şehrin içinde resmen. fırsat buldukça kafa dinlemeye gidilebilir. yalnız dönüşte yorgunluk nedeniyle otostop şart oluyor.
  abi