1. yeni başlayanlar için hipertansiyon ilacı olmasına rağmen asıl amacı ritim bozukluğu tedavisi, betabloker denen bir zımbırtı, klasik tansiyon ilacı gibi değil. bilimsel kısmı bilmiyorum, kullanıcı deneyimime göre 5 yıldır bi yan etkisini görmedim değiştirmedim de
 2. metoprolol etken maddeli selektif beta blokerdir.
  beta1 ve beta2 reseptörlerine etki etse de beta2 reseptörleri üzerine olan etkisi görece çok az olduğundan selektif beta1 reseptör blokeri olarak adlandırılır.
  beta1 resetöpleri kalptedir. uyarıldığında sempatik sistem aktivasyonu bulguları oluşur. kalp daha hızlı ve daha iyi kasılır. bu resetörlerin blokajı ile kalbin atım sayısı ve kasılabilirliği azalır. net sonuç, beloc kullanan bir insanın kalp hızının ve kalbin kontraktilitesinin azalmasıdır. şimdi bu ne işe yarar?
  eğer siz koroner arter hastası iseniz, yani koroner damarlarda daralma ve bu nedenle kalbi besleyecek kan akımında azalma varsa, kalbin atım sayısının ve kasılma gücünün azalması kalbin oksijen ihtiyacını da azaltır. sonuç krizsiz, hoş, dünya yansın bana ne si olan bir kalptir.
  ritm bozukluklarında, özellikle supraventriküler taşikardilerde etkili bir hız kırıcı ajandır.
  en büyük yan etkisi erkeklerde ereksiyon (sertleşme) problemleri, tüm cinsiyetlerde bradikardiye bağlı baş dönmesidir. non selektif olanlara üstünlüğü koah gibi akciğer hastalıklarında dahi (beta2 resetörler akciğerde bulunur. akciğerin bronşlarını açar. bu reseptörlerin blokajı akciğerde bronkokonstrüksiyona neden olur. bu akciğer hastalarında istenmez) kullanılabilmesidir.