• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar orhan pamuk
ben bir ağacım - orhan pamuk
herkes için orhan pamuk

"bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım."

çocukluk ve okul hikâyeleri ve tarihten sayfalar
orhan pamuk, diğer kitaplarından bu parçaları kitaba alırken metinlere dokundu, eski yazılarını değiştirdi, cümleler, paragraflar ekledi, başlıklar koydu. pamuk'un kırk yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından yapılan bu seçme hem onun yeni ve genç okurlarının, hem de yazarın eski takipçilerinin ilgisini çekecek.

"kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: tarihin esrarlı yüzü ve çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. romanlarımda ve düzyazılarımda bu iki kaynağa hep geri döndüm. her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. yani: tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı."

hiç yayımlanmamış bir hikâye
ben bir ağacım'da pamuk, osmanlı zamanının bir celladını, bir padişahın kıskançlığını anlatıyor, bir ağacı, bir resmi konuşturuyor ve kendi çocukluk, gençlik ve okul hatıralarını hikâye ediyor. pamuk'un yeni romanı kafamda bir tuhaflık'ın kahramanı mevlut karataş'ın ortaokul yıllarının hikâyesiyle...
doğan kardeş-seçme parçalar
 1. orhan pamuk yapı kredi yayınlarına geçtikten sonra doğan kardeş seçmeleri serisinden çıkmış seçme parçalar kitabı.

  tam anlamıyla "herkes için orhan pamuk"
  orhan pamuk okumaya nereden başlayacağını bilemeyenler için bir katalog gibi. kitaplarının içinden parçalar var ve hangisinin size uzak hangisinin yakın olduğunu daha iyi sezebiliyorsunuz.

  ben (bkz: kara kitap - orhan pamuk) ı kesinlikle okumam gerektiği sonucunu çıkardım kitaptan.

  (bkz: kafamda bir tuhaflık) 'tan önce çıkmış ve içinde kafamda bir tuhaflık 'ın baş karakteri mevlut un ortaokul yıllarının anlatıldığı uzun bir parça da var. güzel bir girişmiş ben bilememişim.