• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
ben, claudius - robert graves
ingiliz yazar robert graves'in 1934 yılında yayımladığı "ben, claudius"ta, augustus döneminden başlayarak sırasıyla tiberius ve caligula dönemlerinin olayları, hafif esprili bir dille, takip eden 4. imparator claudius tarafından yazılmış gibi aktarılır . özellikle suetonius'un eserlerinden alıntılandığı belli olan gerçek olayları, zeki bir roman kurgusuyla kaynaştıran yazar graves, öykü akışının tarihle çakışmamasına dikkat etmektedir.. ben, claudius, modern library ve time dergisi tarafından hazırlanan ingiliz dilinde yazılmış en iyi yüz roman listelerinde yerini aldı. (kaynak wikipedia)

kekeme olması, sosyal ilişkilerdeki gelenek dışı tavırları, topal olması gibi sebeplerle ailesi tarafından utanç sebebi olarak görülüp; zihinsel yetenekleri de sorgulanan claudius'u bu romanda çok güçlü gözlem yeteneklerine sahip, hayatta kalmayı başarabilecek bir içgüdüyle -bazen şansla- yönlendirilen ama hafiften salak bir karakter olarak görürüz.

tüm çürümüşlüğü ile dönemin en güçlü devleti olan roma'daki iktidar mücadelelerini sempatik olmasını sağladığı baş karakterinin gözünden bizlere aktaran robert graves bu romanında (yazıldığı gün için olmasını geçtim, bugün için bile son derece sıradışı olan edebi oyunlarla) 2000 yıl öncesinin olay ve karakterleri ile 2000 yıl sonrasının keskin bir mizaha sahip eleştirisini yapmaktadır.
 1. kitabın yazıldığı dönemi düşündüğünde insan -hele bir de king's speech'i de izlemiş ise- komplo teorisi kuramadan edemiyor:

  !---- spoiler ----!
  kekeme olan claudius ( aynı o zamanın ingiliz prens albert'i(sonradan kral 6. george) gibi kekeme) kitapta gerçekten sevimlidir...
  selefi olan caligula ise seks düşkünü bir manyaktır ( ki veliahtprens edward'ın(sonradan kral 8. edward) o dönemde -sonradan da kendini tahtan da edecek biçimde- wallis simpson a kendini kaptırmış ve onunla olan ilişkisi ve çiftin seks konusundaki eee...şey.... liberal yaklaşımları dillere düşmüştür...)

  claudius iktidarı hiç istemez (aynen sonradan george vi. olacak olan prens albert gibi) ama işte caligula'yı indirip onu çıkarırlar tahta. (aynı viii. edward'ın tahtan çekilip; yerini kekeme kardeşe bırakması gibi)

  iyi de bu tahttan çekilme falan...bunlar 1936'da yaşandı... 1934 yayım tarihli kitapta bu kadar benzerlik nasıl yakalanır?

  not: komplo teorisi dedim... ciddiye almaya gerek yok sanırım...
  !---- spoiler ----!

  aslında aptal olmayan, ama (özellikle ömrü ilerledikçe artacak biçimde) aptal rolü yapmanın zararını değil; yaralarını gören claudius'un, bunun sonucunda hafiften sempatik bir salaklık gösterdiği son sayfalar, insanın aklına ayrıca frank herbert'in dune kafirleri kitabında bene tleiax için dillendirdiği ; "uzun süre aptal rolü yaparsan; aptallaşırsın" sözünü de akla getirir...

  sonuçta çok eğlenceli, keskin bir mizah duygusu ile yazılmış, zeki bir yazara ait, aptallık parodisi olan bir kitap bu... okunmasını tavsiye ederim.

  edit: spoiler uyarısı eklendi