• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
Yazar Glen Duncan
ben, lucifer - glen duncan
(arka kapaktan) karanlıklar prensi'ne 'doğru yol'u bulması için son bir şans verilir. yeryüzünde masum bir yaşam sürmesi gerekmektedir. aksi takdirde sonsuza dek yok olacaktır. "eski pazarlıkçı", tüm bedensel zevkleriyle birlikte dünyada bir aylık deneme süresi için anlaşmaya varır. lakin bir tuhaflık söz konusudur: ödünç aldığı bedenin eski sahibi intiharın eşiğinde bir yazardır.

lucifer dünyaya iner. ama dünya, tahmin ettiği gibi değildir. tuzaklar, dolambaçlı yollar, hile ve düzenbazlıkla doludur. yazarın bedeninde gece hayatına, alkole ve uyuşturuculara kapılır. onun için yepyeni bir şey olan bedensel zevkler âlemine dalar. sonunda kendi yaşam öyküsünden bir film çekmeye karar verir. ama hiç beklemediği bir şekilde yazarın vicdanı ve anılarıyla karşı karşıya kalır.

lucifer, bize şeytan olmanın nasıl bir şey olduğunu öğretmeyi umarken, insan olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayacaktı.
  1. sakın iddiali ambalaj fikri altında ezilen işlerden biri olduğunu düşünmeyin. yazarın inanılmaz imgelem yeteneği ve epik bir dili var. bittiğinde böyle bir anlatımım sadece roman formunda var olabileceği gerceğini beyne çaķıyor. insanın karanlık yönünü göstereyim derken iç sıkan edebiyat şovanisti yer altı edebiyatı çöplerini yaksın diye yazılmış. neyse mutlaka okuyun.... karizmatik şeytan, yozlaşmış zenginler formülünden uzakta bir 'kötü adam' öyküsü. biblical öyküleri, etik meselleri bilirseniz mükemmel bilmiyorsanız sıķıntı yok. yalnız john milton'ın kayıp cennet şiirini önceden mutlaka bir okuyun. benim gibi öven eleştirmenlerden birinin dediği gibi yazarın ruhundan endişe edeceksiniz.
    abrek