• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
ben ozzy - ozzy osbourne
ozzy osbourne 1948 yılında, aston, birmingham'da doğdu. black sabbath'la ve birçok ödül kazandığı solo kariyeri boyunca yüz milyondan fazla albüm sattı. eşi sharon'la birlikte buckinghamshire ve california'da yaşıyor ve beş çocuğu var.

babam daima, bir gün büyük bir şey yapacağımı söylerdi.
"içimde bir his var, john osbourne," derdi birkaç biranın ardından.
"ya olağanüstü bir şey yapacaksın ya da hapse gireceksin."
ve benim ihtiyar haklı çıktı.
on sekizinci yaş günümden önce hapse girdim.

insanlar bana hâlâ nasıl hayatta olduğumu soruyorlar, bense ne diyeceğimi bilemiyorum. büyüdüğüm sırada, beni mahallenin diğer çocuklarıyla birlikte bir duvarın önüne dizseniz ve hangimizin altmış yaşına kadar yaşayacağını, hangimizin beş çocuğu, dört torunu, california ve buckinghamshire'da evleri olacağını sorsanız, bahsi kesinlikle kendi üzerime oynamazdım. ama işte buradayım: kendi hikâyemi, kendi sözcüklerimle anlatmaya hazırım, ilk defa.

hayatımın her günü bir olaydı. otuz yıl boyunca tehlikeli miktarlarda alkol ve uyuşturucu aldım. kafama inen bir uçaktan, kendimi öldürmeye yetecek aşırı dozlardan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve bir cinayet suçlamasından kurtuldum. tüm bunların ardından neredeyse ölüyordum: saatte üç kilometre hızla giden bir arazi aracı yüzünden.

okuyacaklarınızın çoğu pek hoş olmayacak. yaşamım içerisinde bazı kötü şeyler yaptım. daima karanlık tarafa doğru çekildim. ama ben şeytan değilim. sadece aston'daki işçi bir aileden gelen ve daha iyi bir yaşam sürmek için fabrikadaki işini bırakan john osbourne'um.
  1. rock tarihinin en taraklı -anladın sen- adamlarından john ozzy osbourne'un disleksi olmasından dolayı "ben anlatayım sen yaz" şeklinde hazırladığı otobiyografisi. 70li yaşlarına yaklaşmasına ve her tür pisliği -ot, eroin, lsd, sigara, sex, drugs, rock n' roll vs.- denemiş olmasına rağmen nasıl hayatta kaldığı muammadır.

    "(...) işin komik tarafı, aslında incil'e oldukça merak duyduğum ve birkaç kez onu okumayı denediğimdir. ama ancak musa peygamber'in 720 yaşında olduğundan bahseden kısma kadar gelebildim ve kafayı o zaman ne tüttürdüklerine taktım."