1. hellenistik dönem içerisinde hüküm sürmüş,medeniyet ve kültür alanında anadolu topraklarında güneş gibi doğmuş olan.

    bergama, döneminin en önde gelen bilim adamlarını, yazarlarını, sanatçılarını ortaya çıkararak ve veya ağırlayarak,tapınaklar,saraylar,tiyatrolar,agoralar,gimnazyumlar,asklepion ve kütüphane gibi yapılar inşa ettirdi. hellenistik dönemde ön planda olan iskenderiye ve suriye'ye kuvvetle rakip oldu.
  2. zamanında muazzam büyüklükte bir kütüphaneye sahip olan, rivayete göre bu kütüphanenin iskenderiye kütüphanesini gölgede bırakmasını istemeyen mısır kralı anadolu'ya papirüs ihracını yasaklayınca hayvan derisinden yapılan parşömeni icat eden ve eser üretmeye devam eden, ayrıca zamanının en önemli sağlık merkezlerinden biri olup müzik, melodik su sesi gibi yöntemlerle psikolojik rahatsızlıklara tedavi uygulayan hekimlerin bulunduğu çağının çok ötesindeki antik krallık.
  3. döneminin dev krallığı. sınırları çanakkale ve antalya bölgesine kadar uzanmıştır.başkenti pergamon yani bergamadır. başkentin en gösterişli yapılarından biri olan zeus sunağı (altarı) 1800'lü yıllarda almanlar tarafından yurt dışına çıkarılmış ve halihazırda berlin'de ki pergamon müzesinde sergilenmektedir. görülmesi gereken muhteşem bir yapıdır.
  4. birçok yönden iskenderiye kitaplığını aşan bir kitaplık yaratmış, iskender'in ölümü sonrası batı anadoluda kurulmuş hellenistik bir krallık.