• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
beş küçük domuz - agatha christie
amyas crale genç, yakışıkı ve ünlü bir ressamdır.çapkınlığıyla tanınan amyas, nedensiz bir şekilde öldürülür. olayın gerisinde çözümlenemeyen pek çok şüpheli soru vardır ve bu ölüm yüzünden ressamın karısı suçlanır.yıllar sonra hercule poirot'ya başvuran genç bir bayan, babasını öldürmekle suçlanan annesinin masumiyetini ispatlamak için poirot'dan yardım ister.artık sır perdesinin aralanma vakti gelmiştir ve poirot iş başındadır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. son derece güzel bir hercule poirot romanı. carla lemarchant adında bir kız poirot'a baş vurur. ressam amyas crale'in kızıdır. amyas'ı annesi caroline öldürmüştür ve kadın hapse girdikten bir sene sonra ölmüştür. ancak ölmeden yazdığı bir mektupta kızına masum olduğunu söylemiştir. carla da buna güvenerek gerçek katili bulmasını ister. 16 yıl önce işlenen bu cinayeti çözmek için poirot önce resmi makamlarla görüşür. sonra ise cinayet günü olay yerinde olan amyas'ın arkadaşları philip ve meredith blake, caroline'in üvey kardeşi angela warren, angela'nın mürebbiyesi miss williams ve amyas'ın resmini yaptığı ve aşık olduğu elsa greet ile görüşür. onların cinayet günü hakkında yazdıklarını da inceleyen poirot katili bulur. acaba caroline gerçekten suçsuz mudur? suçsuz ise katil kimdir? soluksuz okunan bir roman.
  2. ilk olarak 1942 yilinda, murder in retrospect adiyla yayimlanmis bi agatha christie romani. su anki bilinen original adi ile "five little pigs".

    ustunden 16 yil gecmis bir cinayetin hercule poirot tarafindan sadece gorgu taniklarinin ifadeleri ile cozulmesini anlatir... hem de gayet ikna edici bir sekilde... ayni sahneleri farkli bakis acilarindan tekrar tekrar okuruz, ama christie'nin ustaligi sayesinde tekrarlanip duran bu sahneler hic de sikici olmaz. her seyin ortaya dokuldugu son sahneler muthistir, haa ulen biliyordum zaten, suclu buydu dersiniz, hemen ters koseye yatarsiniz... hem de 2-3 kere...