• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.90)
beş şehir - onur ünlü
beş şehir, bir polis, bir tezgahtar, bir öğretmen, bir seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun, yaşamla, ölümle ve aşkla iç içe geçen hikayesidir. istanbul’a tayin edilen polis aydın, şehre alışmaya çalışırken, beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkanında çalışan mehtap’a gönlünü kaptırıverir. fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. tıpkı, eski hukuk öğrencisi şevket’in, aynı şekerci dükkanında çalışan dilek’in dikkatini çekemediği gibi. tam bugünlerde dilek’in karşısına aydın çıkar ve kontrolsüz arzusunu dilek’e yöneltir.
  1. beş şehir, onur ünlü'nün senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı sinema filmidir. heidegger okuyan kedi unutulmaz. içinden tren geçen film. onur ünlü "herkes seviyor bir şekilde trenleri, altında kalanlar hariç" diyor bir söyleşide.
  2. izledikten sonra ruhumun çalkalandığı film. ne kadar savunmasız, ne kadar basit olduğumuzun kanıtı niteliğinde. can alıcı noktalarında ahmet kaya'yla birlikte altın vuruş yapılır, seyirci yutkunamaz hale gelir. film amacına ulaşınca saatlerce boş duvar, bilimum desenli halılar izlenir.

    bir sene önce babasını kaybeden erkek arkadaşımla izlediğimde onun ağlamasına ağladığım, gözyaşlarını silip sadece "korkma, yanındayım" diyebildiğim film aynı zamanda. çok benziyormuşum babasına, benim gibi ağaçlara sarılıp onlarla konuşurmuş hep. bu yüzden o an sadece yanında olduğumu hissettirmeye çalıştım sarılarak. hayatımdaki en yoğun anlardan biriydi. teşekkürler onur ünlü, her seferinde yalnızca insan olduğumuzu hatırlattığın için.
  3. bes sehir, bes farkli hikaye... onur unlu her zaman ki onur unlu, sizi derinden yakaliyor. trende kendisini de goruyoruz, koltugunda derinlere dalmis.
  4. kediler bile bilir bunu*
  5. onur ünlü'nün en mükemmel filmi.