1. yaklaşık 3 yıl önce küçük bir akvaryumda erkeğini beslediğim müthiş renklere sahip boyu 3-7 cm arasında değişen aşırı agresif bir balık türü. kuyruğuyla da öne çıkan bu canlının bir özelliği de iki erkek betanın aynı akvaryumda bulunamaması.çok geçmeden birbirlerine saldıracak ve öldürene kadar bırakmamaları içten bile olmayacaktır. bakmayı düşünen arkadaşlar varsa izlemesi zevkli beslemesi zevkli bir balıktır zahmetsiz bir tür olup yemini düzgün verdiğiniz takdirde size alışacaktır da. işte bir kaç beta:
  http://www.imgim.com/4194incif3614050.jpeg
  http://www.imgim.com/7848inciu3214032.jpeg
  http://www.imgim.com/1962inciv6322995.jpeg
 2. beslemesi en kolay ve izlemesi en güzel balıklardan birisidir.
 3. akvarist olarak litrelerce suda binlerce balık besledim bu balık kadar nazlısını görmedim her yemi yemez. başka balıklar ile yaşamaz deniyor ama bir düzine neon tetra, bir düzine kiraz karides ve 3 adet helena katil salyangoz ile 80 litre akvaryum da bol bitkili baktım hiç bir kaybım olmadı. en son akvaryumuma ekledigim mango kökü salınım yaptı ve mantar oluştu :( (saatlerce kaynatıp dezenfekte ettiğim halde ) balığım öldü salyangozlar ve karideslerimi kurtarıp canlı doğuran tankıma aldım... :( rip rıfkı...
 4. oldukça popüler olan akvaryum balığı. günümüzden 600 sene önce bile evcil hayvan olarak beslenildiği gözlemlenmiştir.
  kaynak: vikipedi.