• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.33)
beton ada - j. g. ballard
garip bir talihsizlik sonucu, yeryüzünün unutulmuş bir köşesine, molozlar ve yabani otlarla kaplı çorak bölgeye düşerek dünyadan soyutlansak... issız adamızda kendimize robinson crusoevari yeni bir düzen kurup bütün gereksinimlerimizi karşılayarak hayatımızı idame ettirebilir miyiz? genç bir mimar, londra'nın merkezindeki ofisinden evine giderken, yolda lastiği patlayan arabası üç otoyolun çakıştığı bir kavşaktaki trafik adasına yuvarlanır. mimar yardım istemek için yoldan geçen araçlardan birini durdurmaya çalışsa da, çabaları boşa çıkar. adada sıkışıp kaldığını ve kimsenin kendisiyle ilgilenmeyeceğini anlamakta gecikmeyecektir. ballard'n gerçekte olmayacak bir olay örgüsüne bizi düpedüz inandırdığı beton ada'da anlatmak istediği çok net: beton ormanlarımızdaki çatlaklar kayıtsız kalınmış insanlarla doludur ve günün birinde biz de onlardan biri olabiliriz.
yazar hiç beklemediği bir anda konforlu hayatından mahrum kalan bireyin acizliğini gözlerimizin önüne sererken, bir yandan da toplumdan tecrit edilmenin insanı iç dünyasıyla yüzleşmeye zorlayacağını vurguluyor. nitekim mimar, mahsur kaldığı bu berbat yerin kendi zihninin aynası olduğunu fark edecektir giderek...
ballard'a göre, toplumsal yaşamın dayattığı davranış kalıpları, gerçek benliğimizi bastırıp bizleri genelgeçer değer yargılarıyla uzlaşmaya zorluyor. oysa, kenardaki değil asıl merkezde yaşanan hayat, örneğin kendimizi işyerlerine hapsettiğimiz bir hayat benliğimize aykırı belki de. beton ada'nın sakinleri, kalabalıkların arasında dolaşan bireyin ta kendisi olmasın?... idefix'ten alıntıdır.
  1. beton adalar arasına sıkışmış modern dünya insanlarına dayatılan hayatı, bu hayat elimizden alındığında düşeceğimiz boşluğu ve gireceğimiz adaptasyon sürecini çeşitli olağan dışı metaforlarla betimlemeye çalışmaktadır.

    öyle aman aman çok derin muhabbeti yok. sorduğu ve sordurttuğu sorulara birçoğumuz yabancı değiliz.