1. beyaz renk ; içinde tüm renkleri barındırdığından ışığı yansıtır (istisnai durumlarda az bir emilim mümkündür)

  tersi durum siyah renk için de ; hiç bir rengi barındırmadığından tam anlamıyla emilim şeklinde geçerlidir.
 2. bu başlığa göre mavi renk ışığı yansıtmıyor sanırsam, yeşilde öyle galiba, herhal tüm renkler? beyaz renk tüm renkleri mi barındırıyormuş? yoksa beyaz ışık bütün görülebilir spektrumu mu içerir denmek istenmiş.
 3. yanlış değil, belki eksik ama illa ki gerekli olmadığını düşündüğüm başlık. başlığı okuyan ama içeriğine çok bakmayan biri, sadece beyazın böyle bir özelliği olduğunu düşünebilir. bence; 'renklerin ışığı yansıtması' gibi bir başlık altında, beyazın durumuna ayrıca vurgu yapılsa iyi olabilirdi.

  tüm renkler ışığı yansıtır. bu yansıma kontrastına ve doygunluğuna göre değişir. aşırı kontrast ve çok doygun ya da koyu olan renklerin soğurma(absorbe) değeri daha yüksektir.
  en çok beyaz yansıtır ifadesi doğrudur. ama siyah yansıtmaz demek de çok doğru değil. gözle ölçülebilir bir yansıma miktarı olmaz demeli bence.
 4. doğrusu "beyaz renkli cisimler tüm görülebilir dalga boylarında ışık yayar" olması gerekir. çünkü her cisim (%0.01 bile olsa) görünür ışık yayar. kara delikler hariç tabi. daha fazla ışık saçma olayı cismin matlığı/parlaklığıyla alakalıdır. rengiyle değil. işık kırmızı, mavi ve yeşil (rgb) ana renklerinden oluşur. eğer bir cisim bunların tamamını eşit miktarda yansıtırsa beyaz görünür.
  jimi