• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
beyaz unsuz şekersiz hamur işleri - arzu aygen, ülfet aygen
Klasik bir yemek tarifleri kitabı değil bu. Sizi yeni bir yaşam biçimine davet ediyor, "sevgi ve sağlık dolu mutfağa" geri dönüş çağrısı yapıyor.
Anneannelerimizin, babaannelerimizin anlattığı "hakiki" yemekleri, "sahici" aile ortamlarını geri getirmeyi hedefliyor. Kitap, yıllarca birlikte yemek pişirmiş, mutfaktan sevgiyi eksik etmemiş anne kızın deneyimlerinin "doğal" bir sonucu.
Balkan göçmenliğinden mütevellit hamur işinde uzman ikilinin, mutfaklarından rafine beyaz un, rafine beyaz şeker ve rafine tuzu uzaklaştırmaya karar vermesiyle başlıyor serüven...
Çoğu içi boş, sahte yiyeceğin yerine saf ve doğal malzemelerin kullanılmasıyla devam ediyor. Tam buğday unu, pekmez, bal gibi çok daha şifalı malzemelerle hazırlanan 100 hamur işi tarifiyle de son buluyor. Hamur işlerinin yanında anne kızın aile, komşuluk hatıraları ve çok kıymetli aşçılık ipuçları cabası.
(http://www.dr.com.tr/Kitap/Beyaz-Unsuz-Sekersiz-Hamur-Isleri-Uc-Beyazsiz-Ilk-Yemek-Kitabi/Arzu-Aygen/Egitim-Basvuru/Saglik/Beslenme-Diyet/urunno=0000000197089)
 1. hamur işi yapıp yerken vicdan azabıyla iştahı arasında kalanlar için faydalı olabilecek, ödüllü bir tarif kitabı :)

  !---- spoiler ----!

  normalde tahini, pekmezi ve ikisinin karışımını sevmem ama kekte iyi oldu ikisi :)

  !---- spoiler ----!