beyazıt akman

Kimdir?

beyazıt akman, 1981, kastamonu doğumlu. amerika'da illinois state üniversitesi'nde batı edebiyatında islam algısı ve türkler üzerine doktorasına devam ediyor. ingiliz dili eğitimi üzerine olan lisans eğitimini boğaziçi üniversitesi ve orta doğu teknik üniversitesi’nde bitirdi. üniversite ikincisi olarak yüksek şerefle mezun oldu. 2004’te fulbright bursiyeri olarak amerika’ya gitti. 2006’da ingiliz edebiyatı master derecesini aldı ve illinois state üniversitesi’nde doktoraya başladı. aynı üniversitede halen ingiliz edebiyatı ve islam üzerine ders veriyor. shakespeare ve daniel defoe’da türk imgesi ve osmanlılar hakkında uluslararası akademik dergilerde makaleleri bulunan yazar amerika’da pekçok konferansta bildiriler de sundu. varlık, kitap-lık, ve adam öykü gibi dergilerde öyküleri, vatan, radikal ve sabah gazetelerinde yazıları yayınladı, 2003 yaşar nabi yanır gençlik ödülleri’nde dikkate değer öykücü olarak değerlendirildi. akman, imparatorluk serisine amerika’da; üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek, doktora çalışmalarıyla ilintili beş yıllık bir araştırmanın ardından başlamıştır. dünyanın ilk günü adlı 700 sayfalık eser yazarın ilk romanıdır. yazar, 2010 yılında washington'daki dünyaca ünlü, kütüphaneler ve müzeler kompleksi olan smithsonian enstitüsü'ne "batı'daki türk ve islam algısı" adlı araştırmasıyla özel araştırmacı olarak kabul edildi.
  1. dünyanın ilk günü adlı, istanbul'un fethini anlatan güzelkitabı ile tanıştığım yazar. aslında bu kitap imparatorluk adı verilen üçlemenin ilk kitabıydı. daha sonra son sefarad kitabı ile sultan beyazıd'ın ve osmanlı'nın ispanya'dan kurtardığı yahudilerin hikayesini anlattı.

    kitaplarını gayet akıcı ve açıklayıcı bulsam da siyasal olarak fikirlerimiz ayrıdır. kendisi akp'nin neo osmanlıcı kanadına mensup olup, osmanlıca okuyamıyoruz söylemlerine son sefarad kitabında yer vermiştir. ayrıca padişahlar esrar içerdi konusunda sultan beyazıd'ın hikayesinde gençliğinde yapmış olduğunu yazarak katkıda bulunmuştur.

    üçlemesini bitirmesini bekliyoruz merakla.