1. (bkz: memento - christopher nolan)

  izlemeyenler için açıklama: filmde olaylar sondan başa olacak şekilde işleniyor. hafızası 6-7 (*:civarı) saat olan bir adamın "ne oluyor la burada" deme hikayesi gibidir. bu yüzden de beyin yakıyor ilk izleyişte.
 2. bguem
 3. 120 days of sodom. izlemeyin. ciddiyim
  kuz
 4. 2001: uzay yolu macerası - kubrick filmidir. zaten kubrick filmlerini bir kerede anlamak, bütün detayları tam anlamıyla farkedebilmek çok zordur.

  p.s: filmi kafanız boşken, stresli olmadığınız bir zaman izleyin. filme konsantre olmalısınız, aksi halde 3 saatin sonunda bir şey anlamayacaksınız :)
 5. !---- spoiler ----!

  mullholland dr. dir tabikide.hersey klasik poliseye tarzi ilerler,en basta birsey anlamazsin tam olaylar cozulecek sonda dersin ama david lynch oyle bir final hazirlamistir ki mal gibi kalirsin,bu neydi lan simdi dersin.cok ilginc adamsin david cok.

  !---- spoiler ---!
 6. makinist
  küp
 7. mulholland dr. dir.
  david lynch yine yapmış yapacağını ve filmin belli bir yerinden sonra seyirciye bir absans dönemi yaşatmıştır. hikayede herşey olağan ilerlerken, polisiye tadında başta sıradanmış gibi gözükürken, arka planda kıs kıs bıyık altından gülen lynch, sürprizini yapıyor ve olaya hiç beklenmedik bir boyut kazandırıyor. o ana kadar kafada belirlenen sablon, doğru tahmin edildiği sanılan son, yıkılıp baştan inşa edilmeye çalışılıyor.

  filmi başa sarmak, portallarda sona dair ipuçları aramak faydasızdir, çünkü lynch'in ifadesiyle sonu açık bırakılmış bir hikayedir ve izleyiciye bırakılmıştır.
 8. mr.nobody
 9. memento

  edit: tüh yazmışlar zaten.