• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
bıçak altında - arnold van de laar
anestezisiz, kanlı ameliyatlardan günümüzün steril ve yüksek teknolojili ameliyatlarına nasıl geçildi? çığır açan cerrahi keşifler hangi şartlarda yapıldı? cerrahlar aslında nasıl insanlar?
kendisi de bir cerrah olan arnold van de laar, ünlü hastalarla cerrahların tıbbi hikayelerini anlattığı kitabında bu soruları cevaplıyor. kraliçe victoria, 14. louis, lenin, einstein, kennedy, papa 2. john paul, bob marley ve houdini gibi tarihsel figürlere yapılan cerrahi müdahaleleri kendine özgü mizahıyla harmanlayarak anlatırken, cerrahinin gelişimini ve gerçeklerini tüm açıklığıyla önümüze koyuyor.

bıçak altında, yüzlerce yıllık geçmişi olan bir mesleğin tuhaf bir zevkle okunan tarihi.
arnold van de laar, amsterdam'daki slotervaart hastanesi'nde cerrah olarak çalışıyor.

(arka kapaktan)
 1. cerrah olmayı düşünen yada cerrahiye merakı olan herkesin okumasını tavsiye ettiğim, koç üniversitesi yayınları'ndan çıkan harika, çok çok eğlenceli kitap. tarihe merakımdan mıdır nedir, tarihle tıbbın harmanlandığı, acemilikten profesyonelliğe genel cerrahinin yolculuğunu anlatan bu kitap işsiz güçsüz gezindiğim şu günlerde ilaç gibi geldi.

  kennedy'ye yapılan operasyonun ayrıntıları, bağnazlığının öldürdüğü bob marley, albert einstein'ın ömrünü uzatan operasyon. houdini nasıl "show must go on" dedi? dediğim gibi, eğlenceli ve tıbbi açıdan öğretici, yararlı bilgilerle dolu bu genel cerrahiye giriş kitabını okumalısınız.

  daha fazlası spoiler olur, iyi okumalar şimdiden.

  edit: unutmadan, kitabı okumama vesile olmuş sevgili arkadaşım maligndoc'a teşekkürlerimi ileteyim.