• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
biçem alıştırmaları - raymond queneau
biçem alıştırmaları, queneau'nun adının duyulmasına yol açan kitabı. sıradan bir hikayenin 99 değişik biçimde anlatılmasına dayanan bu ufak kitap. queneau'nun en önemli yapıtlarından biri; oulipo akımının birçok özelliğinin nüvesi, bu kitaptan geliyor. biçem alıştırmaları, doğurduğu illüstrasyonlar, kabareler, tiyatro oyunları, başka yazarlarca yapılan ekler, ilham verdiği yapıtlarla çağdaş edebiyatın klasiklerinden biri.

biçem alıştırmaları, dilin, anlatımın, gerçekliğin çokyönlülüğü ve çeşitliliği üzerine son derece ciddi imalar içeren bir mizah kitabı (ya da son derece gayriciddi bir dilbilim kitabı) olarak okunabilir.

kitabı, bütün avrupa dillerinden sonra nihayet türkçe'ye getiren bu çeviri, queneau'nun hazırladığı iki edisyondaki (1947 ve 1973) bütün alıştırmaları içeriyor.
 1. oulipo edebiyat akımının öncüsü raymond queneau tarafından aynı hikaye 99 farklı biçimde anlatılır.
  bir öğle saati kalabalık bir otobüs sahanlığında yaşanan olaya dair 99 farklı aktarım duymak ziyadesiyle ilgi çekici olabiliyor. bu yolculukta şapkasının etrafına ip ve sicim kondurulmuş ve uzun boynuyla dikkat çeken genç bir adam, başka birini ayağına bastığı gerekçesi ile uyarır. ardından bir bakış mıdır ya da nedir -99 farklı biçimde buna da değinilir- kendisini o sırada boşalan bir koltuğa koşarcasına oturtur genç adam. tabi bu kaçışı defalarca yerilir.
  iki saat sonra kendisine garda rastlanır. yanındaki genç arkadaşı paltosundaki düğmeyi diktirmesini önermektedir kendisine. düğme mühimdir tabi.

  netice olarak metnin kağıt üzerindeki olasılıklarını zorlayan, sınırlarını sorgulayan ve pek çok ardılına ilham veren bir edebiyat eseri olarak karşımıza dikiliyor. oulipo edebiyat anlayışının ilk meyvelerinden.