1. temel amacı bilgisayar öğretmeni yetiştirmek olarak açılan bölümlerdir. genel olarak eğitim fakültelerine bağlıdır. bazı üniversitelerde bölüm adı da değişebilmekle beraber teknik eğitim fakültesine de bağlı olduğu zamanlar olmuştur. ilk açıldığı zamanlar çok popüler olsa da bilgisayar dersinin zorunlu olmaktan çıkması ve ders saatinin azalmasıyla beraber bölümün popülerliği azalmıştır. bu durum da bölüm mezunlarını öğretmenlik dışındaki işlere yönlendirmiştir.

    bu bölümü bitirip öğretmen olabilirsiniz, yazılımcı olabilirsiniz, testçi olabilirsiniz, tasarımcı olabilirsiniz, şuan aklıma gelmeyen alakasız bir alanda da iş sahibi olabilirsiniz. çok farklı ders portföyü bulunmaktadır. öğretmen olabilmek için formasyon dersleri mevcuttur, yok ben yazılım işine bulaşacağım dersen üniversitesine bağlı olarak farklı yazılım dili dersleri bulunmaktadır. bunlara ek olarak eğitim ve teknolojiyi bir araya getirebilmek için medya ve dizayn dersleri bulunmaktadır.

    genelde bölümü bitirenler hiç bir alanda uzman değil ancak bir çok alanda fikir sahibi olarak bölümü bitirirler. son olarak bu bölümü bitirip iş bulma konusuna değinmek isterim. ne kendi dönemimde ne de üst veya alt dönemimde böyle bir şey duymadım. değişen maaşlarda çok kısa sürede iş bulabiliyor mezunlar.