• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bilgiyle sohbet - a. m. celal şengör
avrupa bilimler akademisi’nin ve amerikan bilimler akademisi’nin ilk türk üyesi, rus bilimler akademisi’ne fuat köprülü’den sonra seçilen ikinci türk, türkiye bilimler akademisi’nin en genç kurucu üyesi, tübitak bilim ödülü kazanan en genç bilim adamı... iki şeref doktorası, paris’te collège de france’da profesörlük, ulusal ve uluslararası otuz bir adet şeref payesi ve ödül. tüm bu nitelikleri şahsında toplayan prof. dr. a. m. celâl şengör halen istanbul teknik üniversitesi maden fakültesi jeoloji mühendisliği bölümü ile avrasya yer bilimleri enstitüsü’nde görevini sürdürmektedir. dünyanın en saygın jeolog, bilim adamı ve üniversite hocalarından biri olmasının yanı sıra prof. şengör’ün en önemli özelliği hayata bir bütün olarak bilim çerçevesinden bakmasıdır. bu anlamda kelimenin tam anlamıyla bir “akademisyen”dir. prof. şengör’ün yirmi yılı aşkın süreyle çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan yazıları ve farklı platformlarda yaptığı konuşmalarının metinleri elinizdeki kitapta bir araya getirilmiştir. prof. şengör bilimsel birikimini elbette yine başta bilim olmak üzere eğitim, tarih, arkeoloji, coğrafya, edebiyat, toplum ve kültür gibi pek çok alanda okurlarla paylaşıyor. herkesi bilgiyle sohbet’e davet ediyor. (kitap yurdu)
 1. kitapta bilim tarihi, bilim felsefesi, popüler bilim yazıları, bilim sosyolojisi, eğitim, nekrolojiler ve anı yazıları, kitap tanıtımı konuları altında ilgi çekici ve oldukça bilgilendirici yazılar ve derleme konuşma metinleri mevcut.
  yazılar birbirinden bağımsız ve kısa olduğu için bir dergi, makale veya gazete köşesi gibi günlük okumaya müsait. sindirile sindirile okunması gerektiğini düşünüyorum.
  dili basit zaten giriş kısmından anladığım kadarıyla kitabın amacı da bilimi halka anlatabilmek ve sevdirmek.
  benim beklentilerimi karşıladı diyebilirim.