• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar Emile Zola
bir aşk hikayesi - emile zola
"bir aşk hikayesi" (mme page d'amour) zola'nın ikinci imparatorluk döneminde bir ailenin doğal ve toplumsal tarihi. bu romanında zola, yine bu diziden doktor pascal (docteur pascal) ve düş (le reve)'ü andırır. öteki romanlarında doğalcı (naturalist) anlayışına uygun olarak, insan ilişkilerinde fizyolojik egemenliği ileri sürer. oysa yukarda adı geçen iki kitapta olduğu gibi yazar, duygusal bir hava içinde geliştirir romanını.
bir aşk hikayesi"nde başlıca kişi olan helene grandjean genç bir dul kadındır; pek bağlı olduğu küçük kızıyla, dünyadan uzak yaşıyordur. böylece dinginlik içinde yaşarken bir rastlantı, fırtınalar yaratır duygularında. kızının hasta olduğu sırada çağırdığı doktor henri deberle'e yıldırım aşkıyla vurulur. bu evli adamla coşkulu bir serüven yaşar. bu sırada ilgisini gevşettiği kızı hastalanır ve ölür. bunun üzerine, helene derin bir sarsıntı geçirerek sevdiği adamdan uzaklaşır. kendi halinde bir adamla evlenerek yine o eski silik yaşantısına döner.
 1. çok bunalımlı olduğum bir dönemde okuduğum, bunalımıma bol bol katkısı olan kitap.
  hatta o kadar ki bittiğinde fırlatıp atmıştım. (*:kusura bakma emilecim.)
  helene ve kızı arasındaki ilişkiye bir yandan, asla bir araya gelemeyecek iki aşık için bir yandan üzülürken bulursunuz kendinizi.
  benim canımı sıkan bir kitaptı doğrusu.
  okuyacağınız zamanı iyi seçin.
  dipteyken okumayın, daha derin bir dip bulur ve oraya gömer sizi.
 2. yukarıda yazılanlara güldüm. ama arkadaş haklı. zaten natüralistler karamsardır. sadece bu kitap için değil tüm natüralist kitapları okuyacağınız zamanı iyi seçmelisiniz. hele kitaplara kendinizi çok kaptırıyorsanız, dikkatli olmanız iyi olur.
  ben bir aşk hikayesi kitabının üzerinde emile zola adını görünce " vay zola aşkı nasıl anlatmış ki" diye hayretle okumaya başladım.
  tabii sonuç beni şaşırtmadı. sonu kötü biten ve mantığın galip geldiği bir ilişkiye yelken açan bir kadını anlatmak tam da zola'ya yakışır bir işti.
  yine de ilginç bir hikaye okuyacağınız için kayıp sayılmaz.
  ama e. zola'nın büyüklüğü dreyfus davaların yazılarında ve meyhane romanındadır. mutlaka okunmalıdır.