1. bayram; aslı farsça bezram olup, anlamı sevinç ve eğlence günü olan kelime.

  tanımı okuyunca ne kadar soğuk olduğunu farkettim. belki de günümüzde anlamını yitirdiği içindir. eski bayramlar şöyleydi böyle serzenişi yapmak istemiyorum. bayramlar hep aynı sadece biz büyüdük. çocukluğumzun o masum kafasıyla düşünmüyoruz olay bu.

  önceden bayram temizlikleri yapılır, bayramlıklar alınır, tatlılar evde yapılırdı. bayramlıklar yatağın başucuna konur hatta ara ara kontrol edlirdi. sabah kalkılır el öpülürdü. şimdilerde bayramlar bir tatil görevi görüyor.

  bu bayram da diğer bayramlar gibi aynı ritüelde gececek.
  bayramdan önce bayram alışverişi gazıyla kredi kartlarına yüklenildiği için bayram sonrası hesap ekstresi gelince krize girilecek.

  klasik kurban bayramı manzaraları kaçan kurbanlıklar, eziyet edilerek kesilen hayvancıkların görüntüleri tv. lerde gazetelerde boy boy gösterilecek.

  hastahane acil servisleri bayramın ilk günü kesiklere dikiş atacaklar, ikinci günü diyare olanlara cayır cayır ilaç yazacaklar.

  yemek tariflerinde en iyi aşcılar kurban kavurması tarifi verecekler. kurban etinin nasıl saklanacağı konusunda vatandaşı bilgilendirecekler.

  teknolojik olarak bayramlaşacağız. mail atacağız, mesaj çekeceğiz. sosyal medya hesaplarında bayramın olmazsa olmazı bayram selfileriyle," omo boyromunuz kotlo olson" yazan arkadaşlara zoraki "seninde" diyeceğiz.

  bayram böyle geçecek. ben de modaya uyayım.
  hepinizin kurban bayramını kutlar,esenlikler dilerim. mutlu bayramlar.
 2. bir akraban ile ziyarete gittiğin bir çok evde karşılaşmak ve her karşılaştığında öpmek zorunda kalmak.
 3. bayramlıkları giyip top oynamaya çıkmak.